3. října 2013 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Najela na kov a vzplanula. Hořící Tesla vyvolala paniku na burze

Na internetu se objevilo video s hořícím elektrickým vozem americké společnosti Tesla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na internetu se objevilo video s hořícím elektrickým vozem americké společnosti Tesla. | foto: YouTube.com

DETROIT Na internetu se objevilo video s hořícím elektrickým vozem americké společnosti Tesla. Incident vyvolal mezi investory paniku, která ještě ve středu stáhla akcie firmy dolů asi o šest procent. To byl jejich nejvýraznější pokles od poloviny července. Firma autenticitu záznamu potvrdila.

Video s hořícím vozem Model S zveřejnil automobilový blog Jalopnik. Incident se uskutečnil v úterý ráno nedaleko Seattlu, řekl listu USA Today policista Chris Webb.

Řidič vozidla se podle něj domnívá, že na dálnici najel na kovový předmět, po čemž auto začalo hořet. Policista, který na místě zasahoval, však na silnici nic nenašel. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Tesla v prohlášení uvedla, že požár způsobilo "podstatné poškození" vozu, když řidič najel na velký kovový předmět na silnici.

Tesla Motors

Tesla Motors byla založena v roce 2003 a má kolem 2000 zaměstnanců. První model, což byl sportovní vůz s označením Roadster, firma uvedla na trh v roce 2008. O dva roky později nabídla své akcie na burze.

Ten poškodil místo, kde jsou umístěné baterie. "Vše ukazuje na to, že oheň se nedostal do kabiny vozu. Na místě jej zlikvidovali hasiči," uvedla firma. Její mluvčí Liz Jarvisová-Sheanová dodala, že firma incident zkoumá.

Vozy Tesla používají lithium-iontové baterie, podobné bateriím v mobilních telefonech a laptopech. Investoři jsou však v poslední době velmi citliví na požáry vzniklé v souvislosti s bateriemi kvůli incidentům u vozů Chevrolet Volt a letadel Boeing 787.

Akcie Tesly od začátku letošního roku díky zájmu o Model S zpevnily o více než 400 procent. Někteří analytici a investoři se však domnívají, že akcie jsou již nadhodnocené. Tržní hodnota automobilky činí zhruba 23 miliard dolarů (asi 432,3 miliardy korun), což je asi polovina tržní hodnoty General Motors.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)