30. ledna 2011 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nájezd na české emisní povolenky vedli hackeři z Rumunska

Z českých registrů zmizely povolenky ceněné na 28 milionů eur. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z českých registrů zmizely povolenky ceněné na 28 milionů eur. | foto: Shutterstock

RUMUNSKO Žádní amatéři, ale organizovaný gang rumunských hackerů stál za krádeží emisních povolenek z českého, rakouského a řeckého rejstříku. Informaci zveřejnil na svém webu The Wall Street Journal, odvolávající se na nejmenované zdroje z policejních kruhů.

Jen z českého registru, spravovaného společností OTE, před dvěma týdny zmizelo 1,3 milionu emisních povolenek o tržní hodnotě 18,7 milionu eur, což je v přepočtu okolo 450 milionů korun. Ze všech tří registrů zmizely povolenky ceněné na 28 milionů eur.

Zloději však prospěch z lupu mít nebudou. Europol a Interpol společně s policejními útvary několika zemí zajistily všechny peníze, které gang utržil za prodej ukradených povolenek.

K útoku na rejstříky povolenek hackeři použili několik zavirovaných počítačů v různých zemích. Jeden z infikovaných počítačů se například nacházel na univerzitě v řeckém městě Patras.

Najdete na Lidovky.cz