5. srpna 2010 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nákup dat o daňových hříšnících prý Německu vynese 2 miliardy eur

CD s údaji o daňových hříšnících | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy CD s údaji o daňových hříšnících | foto: Shutterstock

BERLIN Díky nákupu dat s daňovými hříšníky si německá státní kasa letos přijde dodatečně na dvě miliardy eur (téměř 50 miliard Kč). Dnešnímu vydání regionálního listu Ruhr Nachrichten to řekl šéf odborů německých daňových poradců Dieter Ondracek.

"Nákup těchto dat a drastický nárůst počtu lidí, kteří se sami přihlásili úřadům, spolu souvisí," prohlásil Ondracek. "Letos se dosud dobrovolně přihlásilo 25.000 osob, kteří dodatečně na daních zaplatí asi 1,5 miliardy eur. Výsledky jednotlivých vyšetřování přinesou dalších 500 milionů. Nákup dat tak nakonec vynese zhruba dvě miliardy eur," odhaduje daňový odborník.

Aféru s tajnými konty v zahraničních bankách uvedl do pohybu před dvěma roky nákup CD s ukradenými údaji o několika tisících společnostech a osobách, jež své peníze před zdaněním skryly na lichtenštejnských kontech.

Německá zpravodajská služba za disk tehdy zaplatila pět milionů eur (dnes 124 milionů Kč). Nejprominentnější obětí lichtenštejnské kauzy byl bývalý šéf Deutsche Post Klaus Zumwinkel, který byl loni v Německu odsouzen k podmínečnému dvouletému trestu a pokutě milion eur.

Kontroverzní nákup

Letos v březnu koupila spolková země Severní Porýní-Vestfálsko za 2,5 milionu eur (dnes necelých 62 milionů Kč) CD s údajnými záznamy o daňových únicích asi 1100 německých občanů ve švýcarských bankách. Na jeho základě provedla německá policie v červenci rozsáhlou razii ve všech německých pobočkách švýcarské banky Credit Suisse, jejíž pracovníky podezírá z napomáhání těmto únikům.

Nákup kradených nosičů vyvolal v Německu debaty o morálnosti takového postupu a na čas ochladil vztahy s Lichtenštejnskem a Švýcarskem. Tisíce Němců ale přiměl dobrovolně se nahlásit finančním úřadům a dodatečně zdanit své peníze uložené na zahraničních kontech.


Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.