23. července 2013 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci přitvrzují. Pečivo si koupíte jen v rukavicích

Pečivo v ošatce (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pečivo v ošatce (ilustrační foto). | foto: Reuters

Chcete si v obchodě koupit rohlík či housku? Tak si navlečte rukavice či se chopte kleští a pod pohledem prodavače si ze zakrytých košů naberte. Tak by mělo podle návrhu slovenského ministerstva zemědělství vypadat do budoucna nakupování pečiva. Obchodníci proti přijetí vyhlášky protestují.

Nebalené pečivo by už podle návrhu vyhlášky nemohlo ležet volně v otevřených koších. Obchodníci by museli rohlíky, housky či chléb prodávat jen v krytých ošatkách či uzavřených boxech s průhledným krytem. Prodejci ale namítají, že boxy by nemusely prospívat stavu pečiva, protože v nich nebude dýchat. O novince informoval server sme.sk.

Zákazníci by si museli před výběrem pečiva nasadit rukavice či k tomu použít kleště, aby nedošlo k přímému kontaktu a nemohla tak být narušena hygiena. Na celý proces by měl dohlížet prodavač, aby nedošlo k obcházení předpisů a zákazníci nesahali na pečivo přímo rukama jako doposud.

ČTĚTE DÁLE:

Další novinkou je například zákaz používání stejných přepravek pro chléb, rohlíky a další potraviny. Obchodníci také ztratí možnost vracet pekařům neprodané pečivo. Dále za čerstvé pečivo se bude moct označovat jen takové, co nebylo předpečené a v krámě bude nabízeno zákazníkům 24 hodin od výroby. 

Anketa

Úvitali byste podobné zpřísnění podmínek prodeje pečiva i u nás?

Ano. Současný stav je nehygienický 160
Částečně. Návrh mi přijde příliš přísný 21
Ne. Je to hloupost 262

Obchodníkům se navrhované změny nelíbí. Jako námitku například uvádějí, že by museli pořizovat nové boxy a také najímat navíc zaměstnance jen pro dozor nad pečivem. V praxi by podle nich rovněž bylo značně obtížné donutit lidi k dodržování takto přísných postupů. Jediný výsledek novely bude podle obchodníků ten, že dojde se snížení nabídky nebaleného pečiva na úkor baleného.

Veronika Šmídová