5. září 2011 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nákup RailJetů se blíží, úřad zastavil řízení

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | foto: www.siemens.comReprofoto

PRAHA Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zastavil správní řízení v tendru na nákup 16 vlakových souprav pro České dráhy (ČD). Rozhodnutí zatím není pravomocné, Škoda Transportation, která u ÚOHS pětimiliardový tendr napadla, se proti rozhodnutí může ještě odvolat.

ČD tak zatím nemohou uzavřít s vítězem soutěže, firmou Siemens, smlouvu. Škodovka zatím rozhodnutí ÚOHS neobdržela.

Uzavření smlouvy brání také předběžné opatření, které ÚOHS před několika týdny vydal. Jeho platnost má posoudit rozkladová komise. Předseda ÚOHS Petr Rafaj dnes uvedl, že v této věci ještě nerozhodla. "Doplňovaly se některé informace," řekl pouze. Aktuální rozhodnutí svých podřízených komentovat nechtěl.

Na úřadě padají hlavy

Minulý týden Rafaj odvolal z funkce místopředsedu a šéfa sekce veřejných zakázek Kamila Rudoleckého. Média v této souvislosti spekulovala, že za jeho odvoláním je právě vydání předběžného opatření v případě tendru na rychlíky pro ČD. Rafaj to odmítl.

ČTĚTE VÍCE:


Rudoleckého nahradila Eva Kubišová, která dříve řídila odbor druhostupňového rozhodování ÚOHS. Dnešní rozhodnutí je jedním z prvních, které na pozici šéfky sekce veřejných zakázek podepsala.

ÚOHS ve správním řízení mimo jiné posuzoval, zda je Škoda Transportation v řízení takzvanou "oprávněnou osobou". Chtěl, aby firma doložila, že je schopna předložit konkurenční nabídku. Škoda to kritizovala.

Dráhy mají radost

České dráhy rozhodnutí antimonopolního úřadu vítají. Podle vedoucího tiskového oddělení společnosti Radka Joklíka tím úřad dal drahám za pravdu při vypsání výběrového řízení bez uveřejnění. Úřad prý potvrdil názor dopravce, že dohodnutá cena 200,5 milionu eur za 16 souprav výjimečně výhodná a vypsání výběrového řízení brání i omezený časový rozměr, po který nabídka platí, dodal. ČD chtějí při nákupu využít opci Rakouských spolkových drah (ÖBB), které v obřím tendru koupily desítky stejných vlaků
a některé z nich nebudou potřebovat.


"Antimonopolní úřad není ani nemůže být v pozici, kdy sám požaduje předložení konkurenční nabídky nebo hodnotí naše kvalifikační předpoklady či dokonce supluje průběh výběrového řízení," uvedla již dříve mluvčí firmy Lubomíra Černá.

Škoda Transportation tendr ČD napadla i u Evropské komise. "Zatím jsme žádné rozhodnutí ÚOHS neobdrželi. Další postup zvolíme podle odůvodnění rozhodnutí poté, až ho dostaneme," řekla dnes Černá.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!