Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Finta na zákon, otevře se i ve svátek. Metro je přece železnice, tvrdí Albert

Supermarket Albert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Supermarket Albert. | foto: Ahold

PRAHA Páteční státní svátek bude poprvé znamenat uzavření všech obchodů o rozloze větší než 200 metrů čtverečních. Zákon, který tento měsíc vstoupil v platnost, totiž povinnost stanovil například o vánočních a velikonočních svátcích, ale i 28. října.

Uzavření se netýká čerpacích stanic, lékáren, prodejen na nádražích, letištích a v nemocnicích. Zákonodárci tak chtějí chránit zaměstnance a umožnit jim trávit svátky s rodinou.

Na dodržení normy má přísně dohlédnout Česká obchodní inspekce. Některé řetězce a prodejci však tvrdí, že vědí, jak zákon obejít a vyhnout se tak ztrátám.

Síť supermarketů Albert nechá v provozu pět svých poboček u vestibulu pražského metra. Zkusí využít toho, že zákon dovoluje mít otevřeno prodejnám v okolí letišť a nádraží. „Výjimka se totiž podle nás vztahuje i na metro,“ říká šéf komunikace řetězce Albert Jiří Mareček. Podzemní dráhu si vykládají jako speciální druh železnice.

Jednu prodejnu otevře Albert i v Českých Budějovicích v rámci dopravně obchodního centra Mercury, jehož součástí je autobusové nádraží. Ačkoli za porušení zákona hrozí pokuta ve výši milionu korun, mezer v něm chtějí využít i další. Zákaz totiž platí pouze pro prodej.

Obchodníci využijí prostory svých provozoven k propagaci, výdeji zboží či zábavě. Učiní tak třeba prodejna hraček v pražské ulici Na Příkopě Hamleys. Nakupovat zde nepůjde, ale atrakce budou přístupné. Stejně tak e-shop s elektronikou Alza nechá otevřenou svou prodejnu v pražských Holešovicích, v níž proběhne prezentace zboží a jeho výdej.

Makro: Zákazníci jsou proti

Nový zákon o regulaci otevírací doby se prodejcům nelíbí.

„Získáváme od zákazníků negativní zpětnou vazbu,“ tvrdí mluvčí řetězců Makro Romana Nýdrle a dodává: „Naši zákazníci jsou z velké části podnikatelé a provozovatelé restaurací a gastronomických zařízení. V pátek si tak nebudou moci nakoupit čerstvé suroviny pro své provozovny.“

Nová prodejna Lidlu v Berouně.

Nová prodejna Lidlu v Berouně.

Velké potravinové řetězce jako Tesco, Globus, Lidl či Billa prodejny zavřou. Z menších budou otevřeny potraviny Coop nebo Žabka.

V obchodních domech mají být podle zákona zavřeny všechny prodejny nad rozlohu 200 m2. Samotní správci center se však mohou rozhodnout, zda zůstanou otevřena, nebo kompletně areál zavřou. Tak například učiní ostravské centrum Futurum nebo brněnské OC Olympia.

Obchody jsou proti, odbory zákaz vítají

Se zákonem nesouhlasí Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle nich se negativně podepíše jak na zaměstnancích, tak i na zákaznících. Podle obchodníků bude čistá ztráta napříč Českou republikou činit kolem čtyř miliard korun ročně. Oba orgány chtějí proti zákonu podat ústavní stížnost.

„Mnoho zaměstnanců má o práci ve svátek zájem kvůli příplatkům, ale budou muset zůstat povinně doma,“ sdělila Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. „Obchodník by se měl sám rozhodnout, zda chce, či nechce mít otevřeno a zda se mu to vyplatí, či nikoli,“ dodala.

Také podle Hospodářské komory je regulace otevírací doby zcela proti evropským trendům. Ačkoli podobný zákon přijal maďarský parlament, kvůli ztrátě tisíců pracovních míst ho po ročním fungování zrušil. Stejně reagovali zákonodárci v Rakousku, Německu, Itálii i Švédsku. Zrušení omezení zvažuje i Francie.

Svaz obchodu a cestovního ruchu se obává, že platnost zákona způsobí ztrátu zaměstnání také tisícům lidí i u nás. Dopadne to hlavně na brigádníky a lidi se zkráceným úvazkem. Odboráři ale volno vítají. „O žádné peníze nepřijdou, neboť ve sváteční den nebudou mít jednoduše naplánovanou směnu,“ řekla šéfka odborů Renáta Burianová.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!