8. září 2017 11:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Napětí roste, firmy musí tlačit na pilu. Bez práce je nejmíň lidí od roku 1998

Zaměstnance aktivně nabírá například firma Amazon pro svůj sklad v Dobrovízi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnance aktivně nabírá například firma Amazon pro svůj sklad v Dobrovízi. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Nezaměstnanost v Česku bude v dalších měsících ještě klesat a už v září se zřejmě dostane pod čtyři procenta. Napětí na trhu práce tak kvůli nedostatečnému počtu volných pracovníků vzroste, což povede k dalšímu růstu mezd. Vyplývá to z vyjádření oslovených analytiků.

Nezaměstnanost v Česku v srpnu klesla na čtyři procenta z červencových 4,1 procenta, oznámil dnes Úřad práce ČR. Uchazečů o práci bylo 296 826, což je nejnižší počet od června 1998.

Mírný růst počtu nezaměstnaných lze podle ekonomů očekávat až s koncem roku a omezením sezónních prací.

ČTĚTE TAKÉ:

„Míra nezaměstnanosti bude klesat i po prázdninách. Do listopadu lze očekávat její postupné snížení až na 3,7 procenta, poté začne z důvodu nástupu zimní sezóny opět stoupat. Již letos v září se tak míra nezaměstnanosti poprvé od října 2008 dostane pod úroveň čtyř procent,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Nezaměstnanost přitom podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka již zřejmě klesla pod svou přirozenou míru, na což lze usuzovat ze stále rychlejšího růstu mezd.

„A situace se zřejmě hned tak nezmění. V dalších měsících bude nezaměstnanost dále klesat díky pokračujícímu růstu ekonomiky i příznivé sezónnosti. Mírné zvýšení přijde až v závěru roku s úbytkem sezónních pracovních míst,“ uvedl.

Nejmíň v EU

Prostor pro další snižování nezaměstnanosti je však podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové již limitovaný.

„Podíl nezaměstnaných by tento rok měl v průměru dosáhnout 4,2 procenta a příští rok klesnout na 3,8 procenta. Firmy tak budou stále častěji narážet na kapacitní omezení. Při snaze zvyšovat výrobu se tak budou muset vydávat spíše cestou investic do modernizace výroby než nabíráním nových pracovníků,“ uvedla.

Analytik Raiffeisenbank František Táborský upozornil, že Česko si stále drží prvenství, co se týče nejnižší míry nezaměstnanosti v Evropské unii. Podle Eurostatu byla v červenci v Česku míra nezaměstnanosti 2,9 procenta, v Německu 3,7 procenta a průměr pro EU činil 7,7 procenta.

ČTK