1. října 2012 17:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Naplní se staré úsloví? Prazdroj zdražil o korunu a vláda má namále

Plzeňský Prazdroj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňský Prazdroj | foto: prazdroj.cz

PLZEŇ Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj zdražil pivo v průměru o tři procenta. Shodou okolností se vláda Petra Nečase v posledních dnech dostala do vážné krize a její osud je kvůli vzdorujícím poslancům ODS nahnutý. Naplní se stará haškovská pravda, že vláda, která zdraží pivo, padne?

Za vyšší cenou tekutého chleba Čechů z Plzně sice nemůže vláda, ale spíše špatná úroda chmele a sladovnického ječmene, načasování obou událostí ale každému známé úsloví připomene.

Není totiž vyloučeno, že krok Plzeňského Prazdroje budou následovat i další velké pivovary, což ostatně bývalo v minulosti pravidlem. A do hlav poslanců nejsilnější vládní strany také nikdo nevidí. Loňské zdražení plzeňského piva o 2,5 procenta přitom přečkal Nečasův kabinet bez vážnější újmy...

Vědci se zabývali pitím piva

Prazdroj tříprocentní zdražení avizoval s tím, že by se nemělo příliš dotknout čepovaného piva v hospodách a restauracích. Od pondělí už ale ve výčepu Na Spilce přímo v areálu plzeňského pivovaru zaplatíte za točený Pilsner Urquell místo dřívějších 35 Kč o korunu víc. A stejné zdražení postupně kopírují i další restaurace.

„U čepovaného ležáku Pilsner Urquell se cena pro odběratele změní zhruba o jednu korunu. Podobně u lahvového piva, kde se u většiny značek mění cena také zhruba o jednu korunu na půllitr,“ oznámil mluvčí největšího českého pivovaru Jiří Mareček.

Desítka Gambrinus by měla stát stejně

U lahvového piva se cena změní zhruba o jednu korunu na půllitr u většiny značek. Konkrétní ceny produktů firma neuvedla s tím, že koncovou cenu pro spotřebitele určuje prodejce, tedy obchody a restaurace.

Cena nejprodávanějšího desetistupňového piva Gambrinus by se ale podle Marečka neměla v pohostinství měnit. Stejné je to se značkou Radegast a nealkoholického piva Birell. Čepovaná dvanáctka a nefiltrovaný ležák Gambrinus ale podle hostinských stejně jako Urquell o korunu zdraží.

Kolik stojí plzeň v Plzni?

ČTK oslovila plzeňské restaurace s tím, zda budou zdražení pivovaru kopírovat. „Zvýšili jsme cenu z 35 na 36 korun za půllitr,“ uvedl číšník z největší restaurace Na Spilce, která je přímo v areálu Plzeňského Prazdroje.

Zdražení o korunu na 39 korun za půllitr hlásí restaurace Na Parkáně, uváděná ve většině prestižních průvodců. Zvýšení ceny o korunu potvrdili také majitelé známých pivnic Cardinal Club a U Šenku poblíž centrálního náměstí.

Restaurant čepuje piva malých pivovarů z 27 píp, která nabízí s podrobným popisem.

Pivo tam bude nově za 33 koruny respektive. 34 korun za půllitr. „Zatím doprodáváme ze zásob za původní ceny. Nový závoz a nové ceníky ještě nemáme, dostaneme je dnes,“ řekl v pondělí František Cypris, šéf pivnice U Šenku.

Zavedená „desítková“ restaurace Májovka potvrdila, že čepovaná desítka Gambrinus, kterou nyní prodává za 19 Kč za půllitr, nezdraží.

mevMartin Nevyhoštěný

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ZÁKAZNICKÉHO SERVISU S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz