1. října 2012 17:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Naplní se staré úsloví? Prazdroj zdražil o korunu a vláda má namále

Plzeňský Prazdroj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plzeňský Prazdroj | foto: prazdroj.cz

PLZEŇ Největší český pivovar Plzeňský Prazdroj zdražil pivo v průměru o tři procenta. Shodou okolností se vláda Petra Nečase v posledních dnech dostala do vážné krize a její osud je kvůli vzdorujícím poslancům ODS nahnutý. Naplní se stará haškovská pravda, že vláda, která zdraží pivo, padne?

Za vyšší cenou tekutého chleba Čechů z Plzně sice nemůže vláda, ale spíše špatná úroda chmele a sladovnického ječmene, načasování obou událostí ale každému známé úsloví připomene.

Není totiž vyloučeno, že krok Plzeňského Prazdroje budou následovat i další velké pivovary, což ostatně bývalo v minulosti pravidlem. A do hlav poslanců nejsilnější vládní strany také nikdo nevidí. Loňské zdražení plzeňského piva o 2,5 procenta přitom přečkal Nečasův kabinet bez vážnější újmy...

Vědci se zabývali pitím piva

Prazdroj tříprocentní zdražení avizoval s tím, že by se nemělo příliš dotknout čepovaného piva v hospodách a restauracích. Od pondělí už ale ve výčepu Na Spilce přímo v areálu plzeňského pivovaru zaplatíte za točený Pilsner Urquell místo dřívějších 35 Kč o korunu víc. A stejné zdražení postupně kopírují i další restaurace.

„U čepovaného ležáku Pilsner Urquell se cena pro odběratele změní zhruba o jednu korunu. Podobně u lahvového piva, kde se u většiny značek mění cena také zhruba o jednu korunu na půllitr,“ oznámil mluvčí největšího českého pivovaru Jiří Mareček.

Desítka Gambrinus by měla stát stejně

U lahvového piva se cena změní zhruba o jednu korunu na půllitr u většiny značek. Konkrétní ceny produktů firma neuvedla s tím, že koncovou cenu pro spotřebitele určuje prodejce, tedy obchody a restaurace.

Cena nejprodávanějšího desetistupňového piva Gambrinus by se ale podle Marečka neměla v pohostinství měnit. Stejné je to se značkou Radegast a nealkoholického piva Birell. Čepovaná dvanáctka a nefiltrovaný ležák Gambrinus ale podle hostinských stejně jako Urquell o korunu zdraží.

Kolik stojí plzeň v Plzni?

ČTK oslovila plzeňské restaurace s tím, zda budou zdražení pivovaru kopírovat. „Zvýšili jsme cenu z 35 na 36 korun za půllitr,“ uvedl číšník z největší restaurace Na Spilce, která je přímo v areálu Plzeňského Prazdroje.

Zdražení o korunu na 39 korun za půllitr hlásí restaurace Na Parkáně, uváděná ve většině prestižních průvodců. Zvýšení ceny o korunu potvrdili také majitelé známých pivnic Cardinal Club a U Šenku poblíž centrálního náměstí.

Restaurant čepuje piva malých pivovarů z 27 píp, která nabízí s podrobným popisem.

Pivo tam bude nově za 33 koruny respektive. 34 korun za půllitr. „Zatím doprodáváme ze zásob za původní ceny. Nový závoz a nové ceníky ještě nemáme, dostaneme je dnes,“ řekl v pondělí František Cypris, šéf pivnice U Šenku.

Zavedená „desítková“ restaurace Májovka potvrdila, že čepovaná desítka Gambrinus, kterou nyní prodává za 19 Kč za půllitr, nezdraží.

mevMartin Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!