23. června 2017 11:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

‚Natvrdo pokračujeme v pondělí‘. Slováci dál bojují stávkou s koncernem VW

Slovenský Volkswagen stávkuje. Několik tisíc pracovníků se časně ráno 20.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský Volkswagen stávkuje. Několik tisíc pracovníků se časně ráno 20.... | foto: ČTK

BRATISLAVA Zaměstnanci bratislavské továrny automobilky Volkswagen po krachu jednání vedení podniku s odbory pokračují ve stávce za vyšší mzdy a zlepšení pracovních podmínek. Na rozdíl od předchozích dnů už lidé neprotestují před závodem.

Tam by se podle odborového předáka Zoroslava Smolinského měli opět sejít v pondělí, pokud mezitím nedojde k dohodě na úpravě platů.

„Stávka stále probíhá. Natvrdo pokračujeme opět v pondělí. To znamená, že v pondělí se zde uvidíme v plné zbroji. Chceme, aby se lidé zregenerovali, oddechli si a aby byli o víkendu s rodinami,“ vzkázal Smolinský zaměstnancům prostřednictvím sociální sítě z prostranství před závodem, kde se nespokojení zaměstnanci automobilky v uplynulých dnech shromažďovali místo nástupu do práce.

Odhadem několik tisíc pracovníků se časně ráno shromáždilo u bratislavské...

Pracovníci Volkswagenu, což je největší soukromý zaměstnavatel na Slovensku, vstoupili do stávky v úterý. První stávce v šestadvacetileté historii společnosti Volkswagen Slovakia předcházelo neúspěšné kolektivní vyjednávání.

Od zahájení stávky se zástupci vedení podniku a odbory sešli na dvou jednáních, která ale nevedla k dohodě. Odbory slevily z původního požadavku na jednorázové zvýšení tarifních mezd o 16 procent pro více než dvanáct tisíc zaměstnanců podniku a přišly s návrhem na růst mezd o celkem 13,9 procenta ve dvou krocích.

Automobilka jen mírně vylepšila svou dřívější nabídku, a to na zvýšení platů postupně o celkem devět procent a vyplacení jednorázových příspěvků ve dvou termínech.

Stávka ochromila produkci sportovně-užitkových vozidel (SUV), například vozů Volkswagen Touareg a Audi Q7. V omezeném režimu se firmě podařilo udržet produkci malých vozů.

ČTK