Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Navigace se snaží udržet na trhu. Nabízejí nové služby

Navigace - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Navigace - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA  Nejaktuálnější dopravní situace v reálném čase, připojení na internet, upozornění na zajímavé restaurace, památky a jiná místa v okolí trasy, a hlavně absolutní vyhnutí se dopravním kolonám. To jsou novinky, kterými chtějí výrobci navigací bojovat s chytrými telefony.

Právě chytré mobily jim totiž od roku 2008 ubírají zákazníky, a trh s klasickými navigacemi tak už třetí rok klesá o zhruba 15 procent v prodaných kusech.

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobci navigací ale nechtějí o svůj díl trhu přijít a snaží se nabídnout mobilní aplikace a novinky, které navigace v telefonu zatím neumí. Jeden z lídrů trhu, společnost TomTom, tak například v Česku představil novou navigaci s funkcí HD Traffic, která nenechá řidiče vjet do dopravní zácpy a každé dvě minuty mu sdělí aktuální dopravní situace.

"Informace o dopravních zácpách a probíhajících silničních pracích umožní zkrátit dobu strávenou na cestě až o 15 procent," říká Andrzej Kasprzyk, viceprezident společnosti TomTom pro obchod a marketing pro východní Evropu.

Další výrobce navigací, společnost Mio, chce s konkurencí bojovat nízkými cenami a spolu s firmou Garmin i doživotními aktualizacemi map zdarma.

Internet je důležitý prvek

Podle odborníků je však pro výrobce navigací klíčové právě připojení k internetu. To umožňuje speciální SIM karta, která je v přístroji zabudovaná. Právě připojení k internetu pak umožňuje třeba kontrolovat předpověď počasí po celé trase cesty, informovat o radarech nebo třeba vyhledat obchody, restaurace či firmy prostřednictvím Googlu.

Souboj chytrých telefonů a navigací - grafika

"Navigace vybavené SIM kartami tu již byly i v minulosti a nyní se zájem o ně může v rámci boje s mobilními telefony opět zvednout," říká Tomáš Kudweis, obchodní a marketingový manažer společnosti Mio Technology.

Podle jiných odborníků však výrobci navigací mají jen malou šanci na růst trhu. Například prodejce elektroniky Electroworld prodá na jednu navigaci 12 mobilních telefonů, internetový obchod Kasa.cz pak prodá zhruba 35 procent navigací vůči 65 procentům chytrých mobilů.

Na celém světě by se navíc podle odhadů mělo letos prodat téměř půl miliardy chytrých telefonů, které mají ve většině případů zabudovanou navigaci v sobě, případně si lze do přístroje jednoduše stáhnout nepřeberné množství aplikací, které její funkci plní.

Chytré mobily navíc oproti navigacím nabízejí řadu nadstandardních funkcí, jako je třeba vyhledání cílového místa hlasem, reálné fotografie křižovatek či ulic nebo propojení se sociálními sítěmi.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Aero Vodochody (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!