12. ledna 2011 15:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Návod na zastavení krize od EU: pozdější důchod a zvýšit nepřímé daně

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Přinášíme výběr doporučení, které dnes dala Evropská komise členským státům EU. Uvedla je v prvním vydání zprávy hodnotící hospodářský stav a výhledu růstu unie pro tento rok. Dokument představuje start nedávno přijatého evropského semestru, kdy komise bude hodnotit hospodářství a veřejné finance jednotlivých zemí.

Daně

Platba, daněBrusel soudí, že některé země budou zřejmě potřebovat navýšit daně. Konkrétní jména států, kterých by se to mělo týkat, komise neuvedla. Prorůstovější je podle ní spíše navýšení nepřímých než přímých daní. Brusel by také dal přednost rozšíření daňového základu před navýšením daňových sazeb.

ÚSPORNÁ OPATŘENÍ

Dietní státní rozpočetBrusel vyzývá země k zavádění rázných kroků a opatření potřebných ke konsolidaci veřejných financí. Klíč k cestě ven ze současné krize podle EU leží v obnovení důvěry trhů. Státy by měly držet růst veřejných výdajů výrazně pod střednědobým horizontem růstu HDP. Prioritou výdajů by měly být oblasti jako výzkum, vzdělávání či energií.

Mzdy a trhy práce

Belgičané chtějí společnou minimální mzdu pro všechny země EvropyČlenské státy by mohly zvážit změny systému minimální mzdy, aby posílily snazší najímání lidí. Jako užitečné by se mohly ukázat nižší minimální mzdy pro mladé pracovníky, které by jim umožnily vstoupit na pracovní trh. Brusel vyzývá k tomu, aby státy zajistily flexibilní podmínky pro rodiče a také dostupnost zařízení, kam mohou dávat své děti.

REFORMA PENZIJNÍCH SYSTÉMŮ

Penzisté - ilustrační fotoZemě, které tak ještě neučinily, by měly zvýšit věk odchodu do důchodu a propojit ho s očekávanou délkou dožití svých občanů. Státy by měly jako jednu z priorit omezit systém předčasných odchodů do důchodu. Země by měly podpořit rozvoj doplňkových privátních úspor k posílení příjmů v důchodu.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?