6. listopadu 2012 9:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Barack a Mitt před útesem

Mitt Romney a Barack Obama  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mitt Romney a Barack Obama | foto: Reuters

Zítra začnou nejsledovanější volby: volba prezidenta USA. Podle průzkumů byla voličská přízeň relativně rovnoměrně rozložena mezi Baracka Obamu a Mitta Romneyho.

Co na kandidáty říkají finanční trhy? Obecně se má za to, že republikáni jsou přátelštější vůči podnikání. Takže Barackovo vítězství povede k poklesu cen akcií, naopak Mittovo vítězství k jejich růstu. Problémem tohoto hodnocení například je, že Mitt sice nabízí standardní republikánské nástroje na stimulaci ekonomiky, ale nemá prostor pro podstatný růst zadlužení.

Celkově působí realističtěji spíš demokratické plány, přestože samy o sobě neřeší klíčové problémy USA, jako je strukturálně pomalejší růst. Méně pozornosti poutá fakt, že vedle prezidentských voleb proběhnou i volby do Kongresu. Jejich výsledek je přitom klíčový pro budoucího prezidenta. Bez většiny v Kongresu se mu budou špatně prosazovat jeho plány. Jestliže průzkumy nyní favorizují Baracka jako prezidenta, tak v případě Kongresu to vypadá na vítězství republikánů.

Tato pravděpodobná patová situace projde již brzy zatěžkávací zkouškou. Na poli fiskální politiky dojde totiž ke dvěma klíčovým událostem. Za prvé, dluh vlády USA opět narazí na maximální strop. Je pravděpodobné, že loňská ostrá hádka mezi republikány a demokraty o jeho zvýšení se bude opakovat. Za druhé, od začátku příštího roku by měl začít platit tzv. fiskální útes.

Ten by měl výrazně snížit deficit vlády. Ale za cenu recese v ekonomice. Finanční trhy si vůbec nepřipouštějí, že by útes měl začít platit, a věří, že jeho platnost bude odsunuta někam do budoucnosti. Jinými slovy, zítřek odstartuje velmi zajímavé týdny pro ekonomiku USA.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Najdete na Lidovky.cz