5. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Blesk z čistého nebe, či z oblaků?

Návrat k Drachmě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrat k Drachmě. | foto: Reuters

Často můžeme slyšet, že vystoupení Řecka z eurozóny by mohlo spustit další kolaps, ne nepodobný tomu, co nastal po pádu Lehman Brothers. Samozřejmě takový scénář nelze vyloučit. Na druhé straně ovšem vystoupení Řecka by nebyl takový šok pro finanční trhy jako krach Lehman Brothers. Přece jenom Řecko plní novinové články a analýzy už více než dva roky. Takže by to nebyl blesk z čistého nebe.

Vyřešení řeckého problému by naopak mohlo vyčistit vzduch nejistoty a přinést úlevu. Pro srovnání, ještě v roce 2008 byl svět vychýlen optimisticky. Vzpomeňte si, jak různí analytici předpovídali růst cen ropy nad 200 či dokonce 300 dolarů. Jak koruna posilovala během léta na nesmyslně silné úrovně. Současný stav finančních trhů nelze podezírat z přílišného optimismu.

S tím souvisí i úroveň zapáčení finančních trhů, která se od roku 2008 snížila, což bude snižovat případné finanční ztráty. Navíc velká část potenciálních ztrát plynoucí z řeckého vystoupení je již odepsána, finanční instituce vytvořily oprávky, došlo k přecenění finančních instrumentů směrem dolů.

Akcie bank eurozóny jsou již na úrovni roku 1987. K tomu připočítejme obavu evropských lídrů z nákazy do dalších zemí. Neumím si proto představit, že by se nesnažili šokovat trh opatřeními, která takovou nákazu budou eliminovat. Může jít o společné dluhopisy, o vytvoření společného fondu pojištění vkladů, změnu záchranného fondu EMU na banku s přístupem k likviditě ECB, další likviditní injekci bankám od ECB či další neotřelé kroky.

Tím nechci říci, že by k turbulencím nedošlo. Tím chci říci, že pasažéři turbulence očekávají.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny