8. února 2011 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Ceny potravin vyhnaly Egypťany do ulic

Chlapec na náměstí Tahrír s davem provolává slogany vyzývající k odstoupení egyptského preziodenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec na náměstí Tahrír s davem provolává slogany vyzývající k odstoupení egyptského preziodenta. | foto: Reuters

PRAHA Nepokoje v Egyptě vyvolávají dohady, zda nedojde k narušení důležitého světového dopravního bodu (Suez), zda nedojde k omezení dodávek ropy, plynu, zda nedojde k výpadkům vývozů cementu do Evropy.

Zajímavé je ovšem sledovat, co bylo onou pověstnou kapkou, která spustila nepokoje. Byly to ceny potravin. Samozřejmě nejsou jediným důvodem, který vyhnal do ulic masy lidí. V Egyptě rostla nespokojenost už delší dobu.

Minulý týden jsem psal v Diáři investora, že za růstem cen potravin stojí trojkombinace efektu La Niňa, vulkanické činnosti na Kamčatce a neobvykle teplého Atlantiku. Podle prognóz by extrémní počasí mělo trvat během prvního čtvrtletí.

Cena jídla poletí stále vzhůru

Ceny potravin tak nezačnou nijak rychle klesat, naopak je zde větší riziko jejich dalšího růstu. A rozvíjející se ekonomiky budou trpět více, protože potraviny tvoří významně vyšší část spotřebních výdajů (30–50 %), než rozvinuté ekonomiky. Ohroženy jsou i Indie a Čína. Nepokoje v těchto ekonomikách a s tím související zpomalení ekonomického růstu by měly citelné dopady na světovou ekonomiku.

Co s tím jako investor můžete dělat? Můžete se proti takovému stavu zajistit, ať už investicemi do dluhopisů, měn, či komodit. Nakoupit třeba australské dluhopisy, prodat tzv. komoditní měny a základní kovy.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny