Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Co (z)může Česká národní banka?

Česká koruna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna. | foto: Shutterstock

Minule jsem popisoval jeden důvod, proč je riziko devizových intervencí proti koruně ze strany České národní banky limitované. Naše centrální banka není v situaci například švýcarské centrální banky, jejíž měna prudce posilovala a byla nucena negativní efekty silného franku mírnit.

Česká koruna neposiluje. Je dokonce mírně podhodnocena. V takové situaci by potom devizové intervence mohly být vnímány jako měnová manipulace. V pokušení pomoci ekonomice slabší měnou není ČNB ve světě osamocena. Ne nadarmo roste počet článků, kde se mluví o měnových válkách.

Ale to není jediný důvod, který intervence limituje. Proč vlastně česká ekonomika klesá, zatímco okolní ekonomiky rostou? Pokud by byla česká ekonomika pouze o vývozech, tak by v loňském roce rostla o zhruba dvě procenta.

Problémem české ekonomiky v posledních čtyřech letech nejsou vývozy. Je to domácí poptávka. Především pak pokles reálné spotřeby domácností. Slabá domácí poptávka se projevuje i v českém průmyslu, protože klesá objem nových domácích zakázek.

Oslabení koruny vyvolá vyšší prostor na utrácení

Jak tedy může slabá koruna pomoci spotřebě domácností? Jednoduchá poučka říká, že oslabení koruny pomůže zvýšit vývozy. A vyšší vývozy povedou k poklesu nezaměstnanosti. A nižší nezaměstnanost znamená vyšší příjmy domácností, a tudíž vyšší prostor na utrácení.

Ale slabá koruna působí na ekonomiku ještě jedním směrem. Na korunu jsou navázány dovozní ceny. Oslabení koruny tak povede k nárůstu dovozních cen. A vyšší dovozní ceny se promítnou ve vyšší inflaci.

A vyšší inflace snižuje kupní sílu disponibilních důchodů domácností. Oslabení koruny tak vlastně může snížit reálnou spotřebu domácností. V případě oslabení koruny je negativní dopad na spotřebu prostřednictvím vyšší inflace rychlejší než pozitivní dopad prostřednictvím nižší nezaměstnanosti. České národní bance se nemůže líbit představa, že by její intervence ještě více oslabily již tak slabou spotřebu domácností.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby
Vyhrajte: 3 výherci od nás dostanou balíček Nivea Baby

Rozmazlujte své děťátko jemnou masáží. K jeho hýčkání vám pomůže balíček péče o ty nejmenší od Nivea Baby. Vyhrajte ho právě vy.