15. dubna 2013 11:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Dárcovství orgánů a reforma penzí

Operace, lékařský zákrok - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operace, lékařský zákrok - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Dnes začneme koncem. Smrtí. V USA ročně zemře několik desítek tisíc lidí čekajících na vhodného dárce orgánu. Zní to nepříjemně, ale těmto lidem by pomohlo jiné úmrtí. Úmrtí vhodného dárce, který souhlasí s darováním orgánů. V USA si dárcovskou kartu přitom vyzvedlo necelých třicet procent lidí. Co udělat, aby jich bylo více?

Podívejme se na dvě velmi podobné země. Německo a Rakousko. V Německu s dárcovstvím souhlasí 12 procent lidí. V sousedním Rakousku téměř sto procent. Důvodem rozdílu je tzv. základní volba.

Zákon v Rakousku předpokládá souhlas s darováním. Pokud nechci darovat, tak musím v dotazníku zaškrtnout políčko „nesouhlasím“. V Německu musíte zaškrtnout políčko „souhlasím“, abyste se stali dárcem.

Na první pohled malý detail vede k naprosto rozdílným výsledkům. Proč? Za prvé, lidi chápou základní volbu jako doporučení architekta volby, v tomto případě vlády. Za druhé, základní volba na sebe neváže žádnou námahu.

Změna ano. Lidé mají tendenci se vyhýbat volbě a rozhodnutím, protože aktivní rozhodování je namáhavé, stresující a vyžaduje akci. A za třetí, lidé preferují status quo, protože v případě akce nadhodnocují její možné náklady.

V Česku je základní volbou souhlas s dárcovstvím. Ale vliv základní volby můžeme teď naplno vidět v penzijní reformě. Vláda tvrdí, že demografické změny vyžadují vyšší úspory na důchod a řešením je fondové spoření.

Proto tady máme druhý pilíř penzijního systému. Nicméně architekturou volby, kdy základní volbou je nespoření, vláda vlastně způsobila, že mnoho lidí tuto potřebu bude ignorovat.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz