Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

NAVRÁTIL: Dárcovství orgánů a reforma penzí

USA

  11:19
Dnes začneme koncem. Smrtí. V USA ročně zemře několik desítek tisíc lidí čekajících na vhodného dárce orgánu. Zní to nepříjemně, ale těmto lidem by pomohlo jiné úmrtí. Úmrtí vhodného dárce, který souhlasí s darováním orgánů. V USA si dárcovskou kartu přitom vyzvedlo necelých třicet procent lidí. Co udělat, aby jich bylo více?
Operace, lékařský zákrok - ilustrační foto

Operace, lékařský zákrok - ilustrační foto foto: Shutterstock

Podívejme se na dvě velmi podobné země. Německo a Rakousko. V Německu s dárcovstvím souhlasí 12 procent lidí. V sousedním Rakousku téměř sto procent. Důvodem rozdílu je tzv. základní volba.

Zákon v Rakousku předpokládá souhlas s darováním. Pokud nechci darovat, tak musím v dotazníku zaškrtnout políčko „nesouhlasím“. V Německu musíte zaškrtnout políčko „souhlasím“, abyste se stali dárcem.

Na první pohled malý detail vede k naprosto rozdílným výsledkům. Proč? Za prvé, lidi chápou základní volbu jako doporučení architekta volby, v tomto případě vlády. Za druhé, základní volba na sebe neváže žádnou námahu.

Změna ano. Lidé mají tendenci se vyhýbat volbě a rozhodnutím, protože aktivní rozhodování je namáhavé, stresující a vyžaduje akci. A za třetí, lidé preferují status quo, protože v případě akce nadhodnocují její možné náklady.

V Česku je základní volbou souhlas s dárcovstvím. Ale vliv základní volby můžeme teď naplno vidět v penzijní reformě. Vláda tvrdí, že demografické změny vyžadují vyšší úspory na důchod a řešením je fondové spoření.

Proto tady máme druhý pilíř penzijního systému. Nicméně architekturou volby, kdy základní volbou je nespoření, vláda vlastně způsobila, že mnoho lidí tuto potřebu bude ignorovat.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...