15. února 2011 9:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Dva háčky na koruně a sazbách

koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy koruna | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Česká koruna vesele posiluje. Od konce prosince o téměř pět procent. Ve světovém srovnání ji toto posílení dostává "na bednu" mezi madagaskarský ariary a mauricijské rupie.

Ano, koruna dlouhodobě posiluje vůči euru v průměru o 3 procenta díky rychlejšímu růstu ekonomiky, než jaký je v EMU. Takže se není čemu divit, že koruna bude dlouhodobě posunovat na silnější úrovně.

Věc má ale háček. Vlastně dva. S posílením koruny se začínají množit prognózy, že koruna by měla v dohledné době posílit pod 24 korun za euro. Objevují se dokonce prognózy, že férová hodnota pro českou korunu je nyní 22,50 za euro. A jeden z podpůrných argumentů je uváděn, že ČR nepřijme rychle euro (souhlas), proto koruna bude nadále posilovat (souhlas).

Zde je první háček. Jednou bude euro stát 22,50 korun. Ale nemůže to být teď, protože takové posílení by mělo dopad na růst vývozů, a tudíž i na růst průmyslu. A průmysl je nyní tahounem růstu české ekonomiky a jediným významnějším zdrojem poptávky po pracovní síle. Bez něj by česká ekonomika nyní stagnovala, a tedy nekonvergovala. V tom případě by ale koruna neměla důvod posilovat, naopak by měla důvod oslabovat.

Druhý háček tkví v očekávání vývoje českých sazeb. Finanční trh totiž na jednu stranu posílá korunu na silnější úrovně, ale zároveň očekává rychlejší růst sazeb. Zvyšování sazeb ale v situaci, kdy by ekonomika stagnovala, není příliš reálné.

Pokud koruna přestřelí a bude dál posilovat pod 24 za euro, lze očekávat, že ČNB bude reagovat minimálně slovně. Každopádně aktuální názor trhu je nekonzistentní a buď koruna, nebo sazby musí korigovat svůj posun.

David Navrátil, hlavní ekonom ČS

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJNÍ ZÁMEČNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč