31. května 2011 12:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Ekonomiky chytrých hlav

Think tank, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Think tank, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Minulý týden jsem ukazoval v Diáři, že tempa růstu ekonomik Japonska a USA v posledních deseti letech jsou velmi podobná. Ano, celkový růst USA byl vyšší. Ale to bylo ovlivněno demografií. Tedy pokračujícím přílivem imigrantů a silnými ročníky. A to v době, kdy Japonsko už trpělo stárnutím obyvatelstva.

Nicméně, růst ekonomiky přepočtený na hlavu, tedy jednoho obyvatele, byl v těchto dvou velkých ekonomikách velmi podobný, kolem procenta. Končil jsem slovy, že pokud se nezmění růst produktivity, tak růsty ekonomik, které budou podobně jako Japonsko trpět stárnutím obyvatelstva, se budou snižovat.

Produktivita bude totiž ve "starých" ekonomikách tahounem růstu. A za produktivitou vidíme to, co nazýváme znalostní ekonomikou. Proto je zajímavé se podívat, kdo je na špici ve znalostní ekonomice. Tedy, kdo má neději si udržet nadprůměrný růst.

Pokud se podíváme na počet patentů upravený o velikost ekonomiky, tak zjistíme, že špičkami jsou Korea, Japonsko, Čína, Německo a USA. Tyto země mají potenciál pro zvyšování produktivity. Zajímá vás, kdo je na chvostu z těch "normálnějších" ekonomik? Lebedíme si tam my, ČR. Počet patentů v ČR je na třech procentech toho, co dokáže vyprodukovat Korea.

David Navrátil, autor je hlavním ekonomem ČS

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!