Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: EMU - strach, panika a důsledky

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zaujal mě článek ekonomů Paula De Grauweho a Yuemei Jiové. Jednoduchá otázka: byl velký propad ekonomik na jihu Evropy a rekordní nezaměstnanost nutným výsledkem dluhové krize EMU? Autoři ukazují, že velikost fiskálních úspor byla ovlivněna výší výnosů státních dluhopisů, které chtěl dostávat finanční trh.

Můžeme předpokládat, že finanční trh správně určil výši výnosů na základě vývoje ekonomiky, úrovně zadlužení, konkurenceschopnosti ekonomiky. Pak by bylo vše v pořádku. Ale autoři ukazují, že vedle těchto makroekonomických vlivů trhy podlehly panice a strachu. Panika a strach pak vede k vyšším požadovaným výnosům, než by odpovídalo reálné situaci. A protože panika a strach ovlivňuje náklady státu na financování dluhu, tak panika a strach způsobily, že úspory, ke kterým byly státy dotlačeny, byly vyšší.

Vliv paniky a strachu změnila až ECB. Poté co ECB řekla, že mění pravidla hry, že udělá „cokoliv“ a nenechá padnout stát, který dělá úsporná opatření, tak došlo k výraznému poklesu výnosů. K poklesu nedošlo, protože se zlepšily fundamenty. Ne, naopak, čím vyšší úsporné opatření, tím větší propad ekonomiky a tím dluh ještě více narostl. Jinými slovy. Trhy byly na začátku dluhové krize v panice, a daly tak jednotlivým státům špatný signál o potřebných úsporných opatřeních.

Špatného signálu se chytla i Evropská komise, která vyžadovala tato masivní úsporná opatření. Ekonomiky začaly propadat bez světla na konci tunelu a bez zlepšení státních financí. Tuto „hru“ změnila ECB svou rétorikou. Po bitvě můžeme mudrovat, že ECB měla zasáhnout dříve (ano, měla). Tato příhoda především ukazuje, že panika a strach nejsou dobrým vodítkem pro hospodářskou politiku. Netvrdím, že úsporná opatření jsou nesmyslná. Ale jejich časování a síla byla diktována strachem a panikou, a nikoliv racionální úvahou.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!