6. prosince 2011 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: I šikovní Japonci se silami jsou na konci

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Dluhová krize pokračuje na obou stranách Atlantiku. V eurozóně se s napětím očekává výsledek dalšího summitu (tento pátek). Zkušenost z těch posledních říká "nečekejte zázraky". Navíc ten poslední nejenže nic nevyřešil, ale v mnoha ohledech situaci dokonce zhoršil. Na druhou stranu se Merkelová a Sarkozy tváří, že se posunuli blíže k dohodě.

Na druhé straně Atlantiku se demokraté a republikáni nedohodli na úsporách pro snížení deficitů. Takže by mělo nastoupit automatické škrtání ve všech položkách státního rozpočtu. Nicméně prezidentské volby a fakt, že by se mělo škrtat i v citlivých vojenských výdajích, naznačují, že v této oblasti se dočkáme ještě žhavých debat.

Když půjdeme dál na východ, přes Pacifik, tak narazíme na Japonsko. Japonsko nyní moc nebudí pozornost finančních trhů. Ale mělo by. Dluh vlády Japonska převyšuje 230 % hrubého domácího produktu. Dluh vlády však dlouho nebyl problém, protože vysoký podíl dluhu držely státní instituce. Především státní penzijní fond.

Ale japonská populace stárne. A penzijní fond se postupně ve větší míře dostává z fáze investování do fáze vyplácení penzí. Ve fázi investování státní penzijní fond nakupoval především japonské státní dluhopisy. Co bude tedy prodávat, aby důchody financoval? Ano, japonské státní dluhopisy.

V minulosti vysoká poptávka po dluhopisech stahovala jejich výnosy dolů. Co se stane, až budou prodávat? Bude tlak na růst výnosů. A vyšší výnosy dluhopisů zvýší náklady na obsluhu dluhu a deficit vlády. O japonské dluhové krizi jsme toho ještě moc neslyšeli. Ale uslyšíme.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.