7. února 2012 9:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Inflace vs. deflace, díl šestý

peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Slibuji, že tento díl je z této série poslední. Ale také slibuji, že k tomuto tématu se ještě mnohokrát vrátím. Jednoduše proto, že toto bude jedno z klíčových ekonomických, ale především investičních témat v následujících měsících a letech.

Velmi známý ekonom Irving Fisher popsal v roce 1933 ve své práci důsledek nadměrného zadlužení – dluhovou deflaci. Jaké jsou symptomy? Jsou jimi slabá agregátní poptávka, pomalý růst peněžní zásoby, pokles obrátkovosti peněz v ekonomice, slabý trh práce a nízká důvěra domácností i podniků.

V pozdějších stadiích uvádí i pokles v porodnosti. Slabá agregátní poptávka je logický důsledek toho, že v minulosti nadměrná poptávka byla udržována rostoucím dluhem. V situaci, kdy finanční instituce snižují úroveň svého zapáčení (podíl úvěrů ke svému kapitálu) a vlády čelí nedůvěře ve schopnost splácet dluh, tak se tento zdroj růstu zastavuje a dokonce spouští opačným směrem.

Co to je obrátkovost peněz? Měří, kolikrát se peníze otočí v ekonomice. Takže pokud si vezmeme množství peněz v ekonomice a vynásobíme je obrátkovostí, tak vlastně získáme přibližný ukazatel počtu transakcí v ekonomice.

No a obrátkovost klesá. Za posledních pět let o zhruba jednu čtvrtinu. Počkat, počkat, řeknete si, a co to všechno kolem centrálních bank? Nízké úrokové sazby centrálních bank, pumpování peněz do ekonomiky, kvantitativní uvolňování? Ano, to zvyšuje peněžní zásobu, ale tyto peníze nejsou používány. Leží na účtech centrálních bank.

Zajímavé je, že Fisher postupně během Velké deprese opustil myšlenku, že státní intervence pomohou ekonomice. Tvrdil, že výdaje státu jsou kontraproduktivní.

Důvody, které vedly k současné krizi, ukazují, že řešením by měl být dlouhodobě průměrný pomalejší růst ekonomik a deflace. Centrální banky mohou tento stav zvrátit. Ano. Ale aktuální akce pouze částečně kompenzují změny ve finančním sektoru.

A co vy? Vsadili byste si na inflaci, nebo deflaci?

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Najdete na Lidovky.cz