5. dubna 2011 9:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Investice v době jaderné nejistoty

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Problémy v japonské jaderné elektrárně Fukušima stále nejsou vyřešené, ale jedno je jasné. Zastavení Fukušimy znamená výpadek tří procent celkové produkce elektřiny v Japonsku. Tento výpadek bude i v dalších měsících znesnadňovat život produkčním firmám v Japonsku.

Může to vypadat paradoxně, ale v Japonsku jsou oblasti s přebytkem elektřiny. Proč tedy není tato elektřina poslána po drátech do oblastí, které trpí jejím nedostatkem? Japonsko je z pohledu výroby elektřiny rozděleno do dvou částí a v každé se vyrábí elektřina s rozdílnou frekvencí. Pro přenos mezi regiony je tak potřeba konvertorů, kterých je poskrovnu. To je pozitivní zpráva pro firmy, které tyto konvertory vyrábějí.

Jaderné trable v Japonsku samozřejmě vyvolaly hysterickou reakci u politiků, protože jde o levné politické body. Nicméně body s ekonomickými dopady. Zavření německých jaderných elektráren sníží kapacitu výroby o sedm procent. Vítězství Zelených v regionálních volbách jejich osud pečetí. Navíc Čína řekla, že bude revidovat svůj plán na výstavbu několika desítek jaderných elektráren.

Co s tím může udělat investor? Nedostatek elektřiny je rizikem pro růst ekonomiky, resp. růst cen elektřiny bude zvyšovat náklady firem. Zadruhé jaderné elektrárny bude potřeba nahradit. Uhlí je hlavním myslitelným substitutem. Proto lze očekávat, že jeho ceny porostou.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!