26. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Jak moc korumpuje?

Studenti ve třídě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti ve třídě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Po nějaké době opět zabrousíme na pole behaviorální ekonomie. Dneska se podíváme na to, zda nás moc korumpuje. Všichni jsme už asi slyšeli, že absolutní moc absolutně korumpuje. Takže jak moc jsme ovlivnitelní pocitem moci? Kolik moci musíme mít, abychom změnili své chování?

Před pár lety se v Berkeley uskutečnil experiment. Během něj byli studenti rozděleni do tříčlenných týmů, přičemž jeden člen byl náhodně zvolen za vedoucího. Každý tým dostal k řešení komplikovaný morální problém typu, co dělat s podváděním mezi studenty nebo jak regulovat pití alkoholu na univerzitě.

Přesně po třiceti minutách byl tým vyrušen. Experimentátor vešel do místnosti s talířem se čtyřmi koláčky. Tým byl tříčlenný, a koláčky byly čtyři. Každý člen týmu sám od sebe snědl jeden koláček. Jeden zůstal na talíři. Možná byste očekávali, že nastane takové to trapné váhání a vyjednávání, kdo si ten poslední koláček vezme.

Nenastalo. V naprosté většině týmů po tomto posledním koláčku sáhl vedoucí a snědl jej. Nejenže jej snědl, ale on si jej doslova vychutnal, s pomlaskáváním a drobky všude kolem. Tento vedoucí neměl žádný speciální úkol. Neměl žádnou speciální vlastnost. Byl vybrán naprosto náhodně jen půl hodiny předtím. Jeho status byl ovlivněn jen a jen štěstím, náhodou. A přesto to v něm nechalo vyrůst přesvědčení, že si tento koláček navíc zaslouží.

Tento výzkum ukazuje, že absolutní moc není podmínkou nutnou pro to, abychom začali měnit své morální hodnoty a chování. Ukazuje se, že už malá moc vede k tomu, že se staráme méně o ostatní kolem, a zhoršuje naše morální chování.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?