Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Japonci a Švédové: dvě různé cesty

Hraje se o velké peníze  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hraje se o velké peníze | foto: Lidové noviny

Během posledních dvaceti let zažilo svou finanční krizi Japonsko a Švédsko. Nicméně tyto dvě ekonomiky zvolily naprosto odlišný postup při řešení bankovní krize.

Švédský přístup lze jednoduše popsat jako „k čertu s bankami, zachraňme bankovní systém“. Pokud byla švédská banka nesolventní, tak bylo vyhozeno vedení dané banky, akcionáři přišli o vlastnická práva. Špatná aktiva banky byla prodána. Pokud to nestačilo, byla prodána i další aktiva. A na konci vyšla banka ozdravena.

Pokud ji ozdravit nešlo, tak zbankrotovala. Co je důležité na tomto řešení? Byl potrestán vlastník a management za špatná rozhodnutí. Ale částečně i lidi a podniky za to, že si vybrali špatnou banku. Podle tohoto receptu všichni nesou odpovědnost za svá rozhodnutí.

ČTĚTE TAKÉ

Japonsko zvolilo jinou cestu. Jejich scénář můžeme popsat „k čertu s bankovním systémem, zachraňme banky“. Bylo to dáno především ohromnou provázaností bank a podniků, tzv. keiretsu. Zachraňovaly se banky bez postihu špatných rozhodnutí, bez ohledu, zda takto zachráněné banky budou fungovat.

Výsledek? Japonský bankovní systém nefunguje tak, jak by měl, ani po téměř více než dvaceti letech. Příznačně je japonský bankovní systém nazýván systémem zombie bank. A Švédsko? Jakmile ekonomika začala růst, tak ozdravený bankovní systém mohl začít podporovat ekonomiku.

Aby byl bankovní sektor ozdraven dlouhodobě, nejen krátkodobě, je třeba eliminace morálního hazardu. Pokud budou banky, podniky a domácnosti vědět, že vždy bude čekat záchranná síť, ať udělají jakékoliv rozhodnutí, tedy i špatné, tak za pár let můžeme být svědky další krize.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!