24. května 2011 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Japonský scénář, ale trochu jinak

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Pesimisté neustále poukazují, že tato Velká recese plynule přejde v USA a EMU v tzv. japonský scénář. Tedy v období deseti či dvaceti let, kdy ekonomika poroste jen velmi pomalým tempem (cca 1 procento) a období nízkého růstu cen bude střídáno obdobím deflace.

V minulosti jsem psal o důvodech, proč si nemyslím, že nás čeká japonský scénář, a hlavní argumenty spočívaly v poukázání na to, že autority (vláda a centrální banka) se chovají naprosto odlišně, především v rychlosti reakce.

Dnes napíši, proč nás japonský scénář nemine. Na první pohled se může zdát, že neholduji konzistentním postojům. Ale první pohled je spojen s řešením krize. Druhý pohled je spojen s něčím, čím Japonsko předběhlo ostatní vyspělé státy, čím si vyspělé státy projdou a co jednou čeká i rozvíjející se ekonomiky.

Je tím stárnutí obyvatelstva. Jaký byl průměrný růst japonské ekonomiky za posledních deset let? Celkové HDP rostlo v průměru o procento. Pro srovnání: v USA o dvě procenta. Čekali jste pro USA vyšší číslo? Nezapomínejme, že ve statistice máme i tuto recesi.

Přesto je číslo pro USA ve srovnání s tím pro Japonsko dvojnásobné. Nicméně se podívejme, jak rostly tyto ekonomiky v přepočtu na obyvatele. Japonsko o procento a USA stejně. Jinými slovy, rychlejší růst USA byl způsoben demografií (přílivem imigrantů, silnými poválečnými ročníky).

Se stárnutím populace ovšem tento efekt bude postupně mizet a celkový růst ekonomiky a růst ekonomiky na obyvatele se bude k sobě přibližovat. Bez vyššího růstu produktivity práce to bude znamenat, že ekonomiky porostou pomalejším tempem.

David Navrátil, hlavní ekonom ČS

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč