20. září 2011 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Japonský strašák

Japonsko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Japonsko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Minulý týden jsem se vrátil k posledním finančním krizím. Vzhledem k tomu, že ta současná sleduje jednotlivé fáze "standardní" finanční krize, studium těch minulých naznačuje, co náš čeká. A čeká nás nižší ekonomický růst. A to po relativně dlouhou dobu, až jednu dekádu.

Dneska se opět vrátím ke svému staršímu tématu. Pesimisté upozorňují, že vyspělé ekonomiky čeká takzvaný japonský scénář. Japonsko totiž v posledních dvaceti letech rostlo v průměru pouze o 0,9 procenta ročně. Pro srovnání, USA o 2,5 procenta ročně. Během těchto dvaceti let tak ekonomika USA vzrostla o více než dvě třetiny, zatímco Japonsko "pouze" o 20 procent. Docela citelný rozdíl.

Nízký růst v Japonsku je především ovlivněn demografií. Japonsko si totiž zažívá své demografické problémy daleko v předstihu před ostatními vyspělými státy. Klesá mu tak pracovní síla. Pokud očistíme růst HDP o vývoj pracovní síly, potom zjistíme, že růst v Japonsku na pracovníka byl za posledních 20 letech 1,2 procenta. Pro srovnání, v USA 1,4 procenta.

To už není tak velký rozdíl, že ano. Růst USA o 2,5 procenta byl totiž popoháněn růstem pracovní síly. Demografické prognózy ukazují, že v Japonsku v dalších 10 letech bude tempo poklesu pracovní síly dále akcelerovat. Naopak, USA si ještě podrží kladný demografický vývoj, ačkoliv v nižší míře než v minulosti.

Takže suma sumárum: pokud USA "zpomalí" na japonské tempo (+1,2 procenta), tak při daném růstu pracovní síly (1 procento) by se měl průměrný růst HDP v této dekádě pohybovat mezi 2–2,5 procenta. Ještě vám připadá japonský scénář takový strašák?

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!