Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Jsou akcie toxické?

Akcie-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akcie-ilustrační foto | foto: Reprofoto

Mnoho z vás si vzpomíná na propad cen akcií v roce 2008. Pád o padesát procent byl velmi bolestivý. Po této zkušenosti si mnoho investorů řeklo, že s akciemi nechce mít nic společného. Pesimisté vám navíc ukáží graf vývoje cen akciového indexu od roku 2000 a spočítají vám, že průměrný roční růst byl nula procent. A vypadá to, že je vymalováno: akcie jsou toxickým aktivem.

Proti tomuto pohledu se dá argumentovat podobnými čísly. Po dosažení dna v roce 2009 vzrostly akcie o 84 procent. A průměrný výnos od roku 2000 je nula, protože v roce 2000 vrcholila „technologická“ bublina, která vyhnala ceny akcií na neudržitelné úrovně. Po jejím splasknutí a dosažení dna v roce 2003 akcie do dnešního dne vzrostly o 66 procent.

Sami ale cítíte, že taková argumentace je hodně založena na tom, jaký časový okamžik si daný analytik zvolí, aby ukázal výkonnost cen akcií v čase. Jediné, co si z ní můžeme vzít, že i akcie mají tendenci se dostávat do bublin a že pád cen akcií je střídán jejich růstem.

Analytik by měl spíše argumentovat vývojem marží, ocenění akcií, dividend a analýzou makroekonomických podmínek, ve kterých se firmy budou pohybovat. Máme však možnost se podívat i na chování samotných firem. Myslí si samotné firmy, že hodnota jejich akcií je nízká? Nízká v relaci s úrovní úrokových sazeb? Myslí. Firmy si v posledním roce půjčily zhruba 500 mld. dolarů a použily je na zpětný odkup akcií. Proč to firmy dělají? Protože mají možnost vyměnit drahý kapitál (akcie) za levný dluh z důvodů nízkých úrokových sazeb. Navíc s možností si půjčovat i na dvacet let. Podniky využívají aktuální podmínky k optimalizaci struktury bilancí. Podniky nevidí akcie jako toxické aktivum.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?