18. října 2011 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Kam čert nemůže, tam…

Počasí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí - ilustrační foto | foto: ČTK

Je zpět! Děvče, co dokáže zatočit s počasím. Letos jsme už jednou psali, jak počasí může zamávat s cenami komodit, inflací, centrálními bankami a vlastně i Středním východem. Tak co prognózují kolegové meteorologové z Browningu?

Teplota v tropické části Pacifiku poklesla dostatečně na odstartování efektu La Niňa (španělsky děvče). Ten může ovlivňovat počasí až do jara. Samo o sobě by nemuselo jít o silný efekt. Ale v kombinaci s dalšími faktory…

Zaprvé, sopečná činnost. V květnu na Islandu (Grímsvötn), série erupcí na Kamčatce (Sheveluch) a masivnější erupce v Chile (PuyehueCordón Caulle). Ty doplňují erupce na Kamčatce vloni a ze začátku roku.

Sopečný popílek v atmosféře bude zamezovat průniku sluníčka, bude měnit proudění polárních větrů a bude samozřejmě na sebe vázat více vody, tedy způsobovat větší srážky. Zadruhé, teplý Atlantik, který bude snižovat teploty v zimě a v kombinaci se studeným Pacifikem produkovat silné bouřky.

A třetí faktor ponecháme tajemným: nad Pacifikem je negativní PDO. Tato kombinace by měla způsobit opět extrémnější počasí. Na severní polokouli studenější zimu. Na jižní polokouli na některých místech záplavy (Austrálie a okolí) a jinde sucho (např. Latinská Amerika, Čína, Afrika).

Extrémnější počasí na jižní polokouli by opět mohlo snížit úrodu. Po loňské špatné úrodě by se opět ceny potravin mohly vydat směrem nahoru a zvyšovat inflaci (a snižovat reálný růst). Záplavy v Austrálii by mohly omezit těžbu uhlí. V české kotlině by z rostoucích cen uhlí profitovalo NWR. A větší srážky na severní polokouli by měli sledovat ti, co by nechtěli trávit dny či dokonce Vánoce na letištích.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny