Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Kdy vystoupí Řecko z eurozóny?

Řecko, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Dneska o půlnoci Řecko vystoupilo z eurozóny. Takhle nějak by bylo jednou oznámeno to, co bychom něžněji mohli nazvat „změna počtu členů EMU“. Kdy to bude? Vzhledem k rychlosti odlivu depozit z Řecka bych řekl, že pokud by k tomu mělo dojít, tak spíše dříve než později.

Je to vůbec možné? Kritici uvádějí, že znovuzavedení národní měny není možné především proto, že aktuální dluhy jsou vypsané v eurech. Takže Řecko nebude moci využít oslabení své měny, protože dluhy budou splácet v eurech.

To by byla pravda, kdyby kontrakty nemohly být přepsány na novou měnu. Existuje ale princip „lex monatae“, který říká, že stát určuje svou měnu. Pokud byl dluh vydán pod národním právem, tak o změně měny budou rozhodovat národní soudy. A ty se mohou opřít o tento princip a změnit dluh v eurech na dluh v drachmách (pesetech, lirách, francích…). Problém nastává, když byl dluh vydán pod mezinárodním právem.

Méně než 20 % dluhopisů vydaných pod mezinárodním právem má Belgie, Francie, Německo, ale i Řecko, Portugalsko, Španělsko. Tyto země by tedy mohly velkou část svých dluhů změnit na dluhy ve svých národních měnách. Možné to tedy je.

A pomůže to? Kritici říkají, že zavedení drachmy a její oslabení řecké ekonomice nepomůže. Nemá totiž silný exportní sektor, kterému by slabá měna pomohla. Ano, nemá silný exportní sektor, protože v minulosti v Řecku rostly mzdy rychleji než produktivita práce, což rychle snižovalo konkurenceschopnost a exportní sektor ubíjelo. Neříká to ale, že znovuobnovení konkurenceschopnosti prostřednictvím oslabení měny by nenastartovalo tento sektor.

 V minulosti se rozpadlo mnoho měnových unií. A zkušenost ukazuje, že po rozpadu nenastává nutně tragédie. Proč tedy teď?

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...