18. května 2011 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Láska a zisk prochází žaludkem

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Až budete rozhodovat o něčem důležitém, tak jedině s plným žaludkem a odpočatí. Takto by se dal shrnout dnešní sloupek. A proč? Na blogu Urbanomics jsem objevil článek, který shrnuje výzkum profesora Shai Danzigera a jeho kolegů z izraelské univerzity Bena Guriona, kteří zkoumali, jak funguje náš rozhodovací mechanismus.

Tito pánové sledovali po dobu jednoho roku osm zkušených soudců, kteří rozhodovali o podmínečném propuštění. Myslíte si, že rozhodování soudců je ovlivněno pouze zákony a fakty? Takzvaný právní realismus tvrdí, že rozhodování soudců je ovlivněno i politickými, sociálními a psychologickými faktory. Nicméně aby bylo jasno: tento sloupek není motivován současnou diskusí o našem Ústavním soudu.

Mezní právní realismus dokonce tvrdí, že je důležité, co soudce snídal. Úsměvné, ale jen do doby, než zjistíme, že to je pravda. Soudci mají pracovní den rozdělen dvěma přestávkami na jídlo a odpočinek. Studie ukázala, že po přestávce se pravděpodobnost rozhodnutí o podmínečném propuštění pohybovala kolem 65 procent. Nicméně pak postupně klesala, a to až téměř k nule před další přestávkou.

Proč? Sekvence podobných rozhodování (propustit nebo nepropustit) nás totiž rychle vyčerpává a my začneme dělat mentální zkratky, jako třeba nechat věci nezměněny (nepropustit). Tohle platí jak pro soudce, tak pro všechny ostatní, například i investory.

Takže až příště budete procházet své portfolio investic a budete se rozhodovat, zda prodat či nakoupit, tak jedině s plným žaludkem a odpočatí. A před soud choďte až po obědě.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?