15. července 2013 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Muži vs. ženy. Kdo lépe investuje?

babí léto přinese jasné nebe i mlhy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy babí léto přinese jasné nebe i mlhy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Základní poučka z finančních trhů říká, že většina kupujících a prodávajících ví, že mají stejné informace. K výměně akcií dochází primárně proto, že mají jiné názory. Kdybychom předpokládali platnost tradičních ekonomických pouček, tak bychom věřili, že obchodování podléhá racionálnímu rozhodování.

Ale behaviorální ekonomie ukazuje jinak. Jedním aspektem, který tradiční ekonomie nebere v úvahu, je naše přehnaná sebedůvěra. Sebedůvěra ohledně našich schopností, znalostí.

Psychologie ukazuje, že muži trpí větší sebedůvěrou než ženy. A to hlavně v oblastech, které jsou považovány za doménu mužů. Ano, jsou to i finance.

Brad Barber a Terrance Odean zkoumali, zda tomu tak je. Hodnotili 35 tisíc obchodů uskutečněných individuálními investory. Jaký je jejich výsledek? Muži jsou skutečně aktivnější ve „své“ doméně: obchodují téměř o 50 procent častěji než ženy. Pořád si my chlapi můžeme namlouvat, že důvodem je naše lepší schopnost zhodnotit situaci na trhu a rychle reagovat, a přinášet tak vyšší zisk.

ČTĚTE TAKÉ:

Autoři nicméně zjistili, že tomu tak není. Muži neumí vybírat lepší akcie než ženy. Dokonce v průměru mají individuální investoři tendenci prodávat ty akcie, které mají následně o něco vyšší výnos než ty, které nakupují. Proto muži snižují svůj výnos častějším obchodováním téměř o procento ročně ve srovnání s ženami. Svobodní muži dokonce o více než procento.

Jinými slovy, rozhodování mužů a žen není v průměru úplně efektivní. A přehnaná sebedůvěra mužů výnos ještě snižuje prostřednictvím nadměrného obchodování. Závěr? Předat investování ženám nebo se alespoň oženit.