21. února 2012 9:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Muži, ženy a dluhová krize

Otevírání dárků, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otevírání dárků, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Docela mě pobavil příspěvek na blogu mého oblíbeného behaviorálního ekonoma Dana Ariely. Muži a zodpovědné ženy budou mít radost. Pánové, víte, jak zvýšit spokojenost své partnerky s vašimi dary? Zmiňte se jí, že data ze sčítání lidu ukazují, že ve vašem městě/okrese/kraji počet žen výrazně převyšuje počet mužů.

Odvážnější mohou dodat, že muži jsou tudíž velmi vzácným zbožím. Ale jak říkám, je to pro odvážnější. Osobně se mi nevyplatilo to takto eskalovat. Tak nudná statistika, jako je cenzus, najednou dostává úplně jinou hodnotu, viďte.

Dan ukazuje výsledky studie z University of Minnesota, která zkoumala, jak vnímaný poměr mezi počtem mužů a žen ovlivňuje jejich chování. Studie ukázala, že když si ženy přečetly článek o tom, jak v jejich okolí převyšuje počet žen počet mužů, něco se změnilo.

Snížila se jejich očekávání ohledně hodnoty (ceny) večeře, na kterou ji pozvete, cena valentýnského dárku (já vím, pozdě), cena zásnubního prstýnku… Bohužel to funguje i naopak: pokud vědí, že počet mužů převyšuje počet žen, ženy očekávají hodnotnější dary…

Než mě ženy začnou kamenovat, protože jim partneři doma budou ukazovat statistiky poměru mezi počtem žen a mužů v jejich městě (ať už pravdivé, či upravené "kýženým směrem"), musím poznamenat, že ve světle dluhové krize má tato studie další zajímavé postřehy.

Pokud je v dané oblasti žen více než mužů, muži se méně zadlužují. Pokud vás zajímá situace ve vašem městě, statistiku najdete na ČSÚ.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny