14. prosince 2010 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Mýlíme se v globálu?

Část bubliny se promění v malé kapičky, které zůstanou viset ve vzduchu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Část bubliny se promění v malé kapičky, které zůstanou viset ve vzduchu. | foto: Richard Heeks

PRAHA Dnes to (opět) nebude sloupek o aktuálních tématech, která hýbou finančními trhy (ačkoliv přes oslí můstek se toto téma pojí s investováním). Pokud čtete mé sloupky pravidelně, tak jste možná vypozorovali, že mým oblíbeným tématem jsou "iracionality" finančních trhů, takže samozřejmě i bubliny.

Chtěl bych odvrátit hrozící nedorozumění, že na finančních trzích pracují pouze nekompetentní lidé, kteří podléhají "iracionalitě" každý den. Není nic lehčího, protože lidé jsou všude stejní. A proto bubliny vznikají i v jiných oblastech našich životů.

Často se setkáme s velkým tématem, které se zdá být nepopiratelné, protože je podloženo "vědeckými" argumenty a pozorováními. "Vědecky" odůvodněné bubliny jsou nebezpečné tím, že jim prostě musíte věřit, jinak jste kacíř.

Po přečtení tohoto sloupku mě budete možná mít za popírače (v horším případě) nebo kverulanta. Další část textu je inspirována knihou Superfreakonomics od Levitta a Dubnera.

Globální změny klimatu - ilustrační foto

Podle New York Times čelí lidstvo změně globálního klimatu, na kterou nejsme připraveni a která je pro lidstvo ohrožením.

Newsweek cituje z vědecké zprávy Národní vědecké akademie, podle které změna klimatu bude mít ekonomické a sociální dopady velkého rozsahu.

Klimatologové jsou pesimisti ohledně schopnosti politiků učinit opatření, která by kompenzovala dopady ze změny klimatu... Kdo by nebyl znepokojen z globálního oteplování, viďte. Nicméně tyto a podobné články byly o něčem jiném. Byly publikovány v polovině 70. let a předpovídaly efekty globálního ochlazování.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!