26. října 2010 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Nepodléhejme expertům

Expert - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expert - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Nemylte se, tímto varováním nemyslím jen ty, kteří se pyšní označením akciový nebo makroekonomický expert. Mám na mysli experty všech tříd. Původně byl expertem člověk, kterého okolí oceňovalo pro jeho znalosti a zkušenosti. A ne člověk, který jen získal profesionální nebo akademickou kvalifikaci.

Nyní jsou ovšem za experta označováni i lidé, kteří se sami oceňují pro své znalosti a zkušenosti. A tak došlo k inflaci expertů. To samo o sobě není tak vážné. Avšak experti nepěkně cvičí s naším mozkem. Doslova.

Ekonom Don Moore testoval vliv expertů na úsudek lidí v oblasti, kde žádnou expertízu nepotřebujeme. Představte si, že vám budou postupně ukazovány fotografie lidí a vaším úkolem bude odhadovat váhu člověka na fotce. Vypadá to snadno: odhad váhy provádíme v normální životě běžně. Don Moore vám nicméně ke každé fotce řekne názor "experta" na váhu daného člověka. A zároveň dodá, jak moc je "expert" přesvědčen o své pravdě. Výsledek? Lidé mají tendenci věřit "expertovi", pokud vypadal, že je přesvědčen o svém názoru.

Jak je to možné? Pro vysvětlení použijeme magnetickou resonanci, která umožní sledovat aktivitu různých částí mozku při procesu rozhodování. Výsledek ukázal, že poslouchání "experta" má tendenci vypínat tu část mozku, která je odpovědná za proces kvantitativního rozhodování. Když mluví expert, tak vypínáme logiku.
Jaké z toho plyne ponaučení? Pro experty: tvařte se sebevědomě, nepřipouštějte možnost, že se mýlíte. Pro ne-experty: když začne mluvit expert, nevypínejte selský rozum, poslouchejte expertovy argumenty, nejen názory. To vám radí ekonomický expert!

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny