21. června 2011 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Nesázejte, ale investujte do sázení

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

V období krize často dostáváme dotaz, zda se vůbec vyplatí investovat na finančních trzích. Když řeknu, že "vyplatí, jen musíte zvolit ten správný instrument", tak to zní jako rada od pohádkové chytré horákyně. Ale skutečně existují investice, které přinášejí zisk i při negativním vývoji.

Minulý týden jsem upozorňoval na rizika v Číně. Pokud chcete na příklad vsadit na zpomalení v této zemi, můžete nakupovat státní dluhopisy zemí, které mají silnou obchodní vazbu na čínskou ekonomiku (třeba Austrálie).

Kolega Vašek Kmínek z našeho akciového týmu k tomuto tématu podotýká: "Jeden ze zajímavých tak zvaných "protikrizových" titulů se obchoduje i na pražské burze. Je jím sázkařská firma Fortuna. I v průběhu "ekonomické krize" v letech 2008–2009 jí rostly příjmy z přijatých sázek dvojciferným tempem, navíc se jí dařilo zvyšovat marže a tím i ziskovost.

Sázení je určitá forma zábavy a lidé se prostě chtějí bavit, bez ohledu na ekonomickou situaci. Navíc v polovině července vstoupí Fortuna na nový trh. V té době chce naplno rozjet svou vlastní loterii, která je zaměřena na trochu jinou cílovou skupinu než současné kurzové sázení.

Loterie jsou velmi zajímavé i v době hospodářského útlumu. Příkladem toho může být společnost OPAP, provozovatel největší loterie v Řecku. Firma si i přesto, že výkon řecké ekonomiky padá doslova volným pádem a disponibilní příjem obyvatel se výrazně snižuje, dokáže udržet své přijaté sázky víceméně na stabilní úrovni."

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?