29. listopadu 2011 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Nesmysly hlav pomazaných

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

Dvakrát do stejné řeky prý nevstoupíte. Ale opět vidíme, že to neplatí. Zase se dovídáme, že české banky dluží zahraničním bankám přes sto procent HDP. Píší to zahraniční deníky jako například The Wall Street Journal, ale i zahraniční analytici. A dokonce jsem viděl, že tyto informace posílá svým klientům místní banka. Co na tom? Je to nesmysl.

Podobné dezinformace jsme mohli číst v roce 2009, kdy byla celá střední a východní Evropa podle těchto analýz předlužená. Použita byla a je statistika Banky pro mezinárodní platby a MMF. V roce 2009 MMF použil své statistiky, aby ukázal, jak nebezpečný je náš region. Výsledek? Nedůvěra, prudké oslabení měny a růst výnosů.

Proč je to nesmysl? Tyto analýzy se vás snaží přesvědčit, že zahraniční banky financovaly růst úvěrů v tuzemsku, a Česko jim tak dluží. Úvěry pro české domácnosti a podniky jsou ale financovány z vkladů českých domácností a podniků. Tak bezpečně, že objem vkladů převyšuje objem úvěrů o více než 35 procent.

Na druhou stranu ve 23 z 27 zemí EU objem úvěrů převyšuje vklady. Když se někdo podívá, kolik skutečně dluží české banky zahraničí, tak zjistí, že je to naopak. České banky jsou čistými věřiteli. Zahraniční banky dluží nám.

Česká národní banka v roce 2009 přesvědčila MMF, že pomáhá šířit nesmysly. Šéf MMF se nakonec omluvil, že se stala chyba. Omluvu analytiků šířících tento nesmysl jsem ale neslyšel.

Proto nechápu, když se objevují stejné analýzy. Je to hloupost? Či lenost? Nebo bezskrupulózní snaha změnit negativně náladu vůči Česku a ovlivnit tak například kurz koruny nebo výnosy státních dluhopisů?

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!