7. července 2011 7:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Nesvoboda svobody

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

Dnes krátká poznámka týkající se naší volby. Například i volby investic. Do akcií? Do akcií jakých ekonomik a jakých sektorů? Nebo dluhopisů? Státních nebo podnikových? Nebo snad do komodit? Ropy? Vzácných kovů? Volba může být i přízemní. Jako například moje, když jsem v supermarketu vybíral mezi desítkami různých šunek.

Ekonom Barry Schwartz ukazuje na rizika takové volby (více v knize The Paradox of Choice). Často jsme přesvědčováni, že pro maximální blahobyt společnosti je potřeba maximalizovat osobní svobodu občanů. A osobní svobodu maximalizujeme maximalizací možností volby. Schwartz píše, že maximalizace volby a naše vynucené rozhodování má i svá negativa.

Paralyzuje nás a my máme nakonec problém si vůbec něco vybrat. Pokud se rozhodnete začít se světem finančních investic, tak často narazíte na desítky investičních produktů, akcií atd. Nadměrné množství produktů nás paralyzuje a někteří od investování raději utíkají.

Když už tuto paralýzu překonáme a vybereme si z oné velké nabídky, tak nastává druhý problém. Díky šíři nabídky jsme méně spokojení s výsledkem naší volby, než bychom byli, kdybychom se rozhodovali mezi méně možnostmi. Čím větší je výběr, tím snazší je litovat.

Kéž bych nekoupil akcie X, ale raději akcie Y. Nemohla být šunka Y lepší než X? Co na tom, že mi X chutná. Prostě Y mohlo být lepší. A je to přirozené. Za toto rozhodnutí nesete odpovědnost vy. Ne "svět" jako v případě, kdy máte jen jednu možnost. Jsou i další negativa volby, ale o nich někdy příště. Já si nakonec koupil raději meloun. Toho byl jen jeden druh. A byl jsem spokojený.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!