Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Nic cizího mi není lidské

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Asi jste si všimli, že mezi mé oblíbené čtení patří knížky týkající se behaviorální ekonomie. Klasická ekonomie popisuje člověka jako racionálního jedince. Nicméně z vlastních zkušeností víme, že naše rozhodování je ovlivněno řadou emocí, jako je strach, závist, odpor, soucit, zlost, ale také nedostatečnou silou vůle...

Prostě vším, co je nám lidem vlastní a co omezuje platnost předpokladu klasické ekonomie, že jsme racionální bytosti (to mi připomíná větu z českého filmu Světáci "nic cizího mi není lidské"). Představte si například, že před sebou máte text, který popisuje slečnu Lindu.

"Lindě je 31 let, je svobodná, upřímná a velmi bystrá. Na vysoké škole vystudovala filozofii. Jako studentka se velmi zajímala o problémy diskriminace, sociální spravedlnosti a účastnila se také protijaderných demonstrací." A teď se vás zeptám, která z následujících alternativ je více pravděpodobná.

Zaprvé: Linda pracuje jako pokladní. Zadruhé: Linda pracuje jako pokladní a je aktivní členkou feministického hnutí. Jakou možnost byste vybrali? Když se tento test uskutečnil, tak 85 procent respondentů v něm zvolilo druhou nabízenou možnost.

Přitom je přece druhá možnost z logického hlediska méně pravděpodobná, protože je více specifická, zatímco první možnost je více obecná. Ale lidé stále přemýšlejí ve stereotypech a snadno se nechají roztěkat nerelevantními informacemi.

Dvojku si umíme lépe představit na základě předchozího popisu slečny Lindy, ačkoliv je matematicky méně pravděpodobná. Učeně se tento jev nazývá klam souvislosti. Proto lidé mají například tendenci spíše se pojistit proti specifickým pohromám nežli uzavřít pojistku, která pokrývá více rizik.

77letý profesor univerzity v americkém Princetonu Daniel Kahneman je guru behaviorální ekonomie. Přestože (nebo spíše právě protože) je psycholog, tak za svůj výzkum dostal v roce 2002 Nobelovu cenu za ekonomii. A protože se velmi rychle blíží Vánoce, tak jeho poslední kniha "Thinking, Fast and Slow" je mým osobním tipem na vánoční dárek. Přeji pohodové Vánoce!

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!