29. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Nová světová měna: čínské renminbi

Čínská továrna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská továrna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Nesmysl? Ne tak úplně. Čína je velký vývozce, o tom není pochyb. Ale je také velký dovozce. Ještě v roce 2000 činily dovozy do Číny jen tři procenta celkových světových dovozů. Vloni to bylo už téměř deset procent. Ve světové soutěži o největšího dovozce se Čína umístila na třetím místě za Evropskou unií a USA. Pro některé země je vidět závislost na Číně ještě markantněji. Například zhruba před deseti lety Brazílie vyvážela do Číny dvě procenta svých vývozů. Nyní je to téměř 20 procent.

A právě pozice velkého importéra dává Číně možnost začít si diktovat podmínky. A Čína by samozřejmě ráda viděla vypořádávat svůj zahraniční obchod spíše ve své měně než v amerických dolarech. Její obchodní partneři by se tomu nebránili. Ale potřebují jednu důležitou věc. A tou je zásoba čínské měny pro vytvoření devizových rezerv.

Jinými slovy, Čína musí svým obchodním partnerům umožnit nakoupit aktiva denominovaná v remimbi. Čína si to samozřejmě uvědomuje. A dělá v tomto směru kroky. Důležitým krokem bylo vytvoření dluhopisového trhu pro zahraniční investory v Hongkongu.

Tato snaha má jeden zajímavý aspekt. Otevření trhu s dluhopisy pro zahraniční investory a zahraniční centrální banky a postupné uvolňování měny bude tlačit čínské autority k trochu jinému chování. Budou se muset začít víc chovat jako Bundesbanka, a nebudou se tudíž moci pouštět do masivních fiskálních a měnových stimulů kdykoliv, kdy čínská ekonomika bude vykazovat známky zpomalení.

Ačkoliv je Čína od svého cíle ještě daleko, struktura jejího růstu a růst dovozů ukazují, že tato snaha není nesmyslná.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Najdete na Lidovky.cz