11. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Od důchodců k měnovým válkám

Tokio, hlavní město Japonska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tokio, hlavní město Japonska. | foto: Shutterstock

Dneska ukončím svou mýdlovou operu o Japonsku, ale netěšte se, že už o něm ode mě nikdy neuslyšíte. V poslední části jsme se dostali k tomu, že japonská centrální banka začne kompenzovat demografické změny.

Ukázali jsme si, že více důchodců povede k tlaku na růst výnosů vládních dluhopisů. S dluhem vlády nad 200%HDP by „raketově“ rostly náklady na obsluhu dluhu. Vlaštovkou tohoto scénáře bylo oznámení největšího japonského penzijního fondu, že díky vyšším vypláceným rentám musí poprvé prodávat dluhopisy.

Aby došlo k odvrácení dluhové krize, Japonsko povolává silný kalibr: centrální banku. Její úkol? Nakupovat dluhopisy tak, aby vykompenzovala postupně rostoucí odprodeje penzijních fondů. Tím pádem by se mohl výnos udržet na nízkých úrovních. Vyhráno? Samozřejmě takové opatření bude mít vedlejší efekty. Napadne vás inflace? Může být, se všemi jejími negativními dopady, například na úspory důchodců. Pokud spořiči uvidí, že reálný výnos v penzijních fondech je záporný, budou do něj nadšeně investovat? Pokud ne, došlo by k urychlení inflační spirály.

Co dále. Oslabení měny? Proč ne. Otázkou je, na kolik by japonský jen oslabil během takto dlouhodobého kvantitativního uvolňování. Na 150 za americký dolar? Více? 200? Kurz 200 JPY/USD by samozřejmě masivně zvýšil konkurenceschopnost japonských vývozů.

To, že si koupíte levněji Lexus než Kiu, se nebude líbit asijským sousedům. Japoncům to bude jedno, investoři budou nadšeni z rostoucích japonských akcií. Problém je, že tento růst bude vykoupen recesí sousedů. Co s tím udělají? Když Japonsko může oslabit jen, a zvýšit tak svou konkurenceschopnost, proč ne my, řeknou si. A začne měnová válka, konkurenční oslabovaní vlastní měny. Další spirála, která s sebou nese obrovské náklady. Takže jak jsem psal na začátku: o Japonsku ještě uslyšíme.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!