26. července 2011 8:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Pasažéři Titaniku změnili své chování

Krize ohrozila pozici dolaru jako světové měny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize ohrozila pozici dolaru jako světové měny. | foto: Shutterstock

Během posledních osmnácti měsíců lídři eurozóny ohlásili už šest "konečných" řešení evropské dluhové krize. Je to ze čtvrtka oním konečným? Nikoliv. Pozitivní je, že jádro evropské měnové unie, tedy především Německo, ustupuje od svého postoje, který lze přirovnat k chování cestujícího první třídy na Titaniku. Loď se potápí a cestující je rozhořčen, jak se to vůbec může stát. Takové chování ale nezachrání Titanik ani jeho samotného.

Dohoda poskytne větší prostor Řecku k řešení jeho problémů a také nástroje pro omezení spekulativních tlaků proti velkým státům eurozóny. Z politického hlediska je důležité zapojení soukromého sektoru do řešení krize. To poskytne politikům alibi před veřejností, a finanční pomoc tak bude více akceptována. Dluhová krize však není zdaleka vyřešena.

Ano, jde o mocné odkopnutí plechovky (tedy problémů) daleko, které může na chvíli uklidnit finanční trh. Podle odhadů přinese nové řešení prakticky snížení řeckého dluhu zhruba o 20 %. Jde o průlom v přístupu. Máme slavit?

Předpokládejme, že pro Řecko je udržitelné vydávat 10 % svých daňových příjmů na splácení dluhu, aby se dostalo ze své krize. Potom by ale potřebovalo škrtnout 75 až 80% svých dluhů. Pouhá pětina tedy není dost.

Na druhé straně Atlantiku vyrůstá fiskální krize. Republikáni a demokraté nejsou schopni nalézt řešení. Tato "velká recese" jede po zaběhnutých kolejích: (nemovitostní) bublina, bankovní krize, ekonomická krize, fiskální krize, politická krize.

Otázka na závěr: myslíte si, že ve srovnání s akciemi, podnikovými dluhopisy, komoditami jsou státní dluhopisy pořád oním nejbezpečnějším finančním aktivem?

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!