29. dubna 2011 9:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Pozor na třetí možnosti

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Prodloužený víkend nabídl čas na prolistování několika knih. Jednou z nich je "The Economic Naturalist" od Roberta Franka o ekonomických principech v reálném světě, tedy takzvané behaviorální ekonomii.

Představte si, že si máte tipnout počet řek v Africe. Umíte si představit, že by váš tip ovlivnilo, kdybych vám před vaší odpovědí řekl náhodné číslo? Že ne? Ale ano.

Alespoň toto je závěr z jednoho pokusu behaviorální ekonomie, která zkoumá na základě experimentů skutečné rozhodování jedinců či skupin.

Skutečně: odhad těch, kterým bylo před odpovědí řečeno nízké "náhodné" číslo, byl nižší než odhad skupiny, které bylo řečeno vyšší "náhodné" číslo. Může být toto "vychýlení" v rozhodování používáno v praxi? Ano – a už je.

Představte si, že si chcete koupit dům a rozhodujete se mezi domem za pět milionů a za pět a půl milionu korun. Ano, ten za pět a půl vypadá lépe, ale je to přece jen rozdíl 500 tisíc. Neustále tedy promýšlíte všechna pro a proti a neustále voláte realitnímu makléři, abyste se zeptali na dodatečné informace.

Přitom realitní makléř může efektivně a snadno urychlit vaše rozhodování, a to směrem, který je pro něj výhodnější (dům za pět a půl milionu).

Stačí, aby vám ukázal horší dům na prodej, než je váš favorit, a řekl vám, že tento je za šest milionu. Tato třetí alternativa je totiž oním náhodným číslem, které vám v případě paralýzy a neschopnosti rozhodnout se pomůže posunout se jedním či druhým směrem. Takže pozor na třetí možnosti!

David navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!