20. května 2013 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Prodat, nebo si ponechat akcie?

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Víte, jak fungují akciové trhy? Proč lidé nakupují a prodávají akcie? Základní poučka, která neplatí jen pro akciové trhy, říká, že většina kupujících a prodávajících má stejné informace. K výměně dochází hlavně proto, že mají jiné názory.

Jedna informace, která koluje na akciovém trhu, je „prodej v květnu a odejdi“. Neznamená to nic jiného, než že by investor měl prodat akcie v květnu, protože po květnu přicházejí měsíce, které akciím nesvědčí. Je to skutečně tak? Statistiky pro USA ukazují, že v průměru ano.

Prodat v květnu a nakoupit v listopadu se zdá být dobrou investiční strategií. Statistiky říkají, že pokud byste investovali v roce 1950 tisíc dolarů a drželi akcie jenom v období od listopadu do května, měli byste něco přes 100 tisíc dolarů na konci dubna tohoto roku. A pokud byste investovali jenom v květnu a prodali v říjnu, za stejné období byste v dubnu měli něco přes 600 dolarů. Za 63 let byste ztratili 400 dolarů. To nezní jako dobrá dlouhodobá investice.

Kritik jednoduchých pravidel může namítnout, že to nefunguje vždy. Ano, má pravdu. To neznamená, že každý rok se vyplatilo držet tohoto pravidla. Během léta a podzimu klesaly akcie v méně než polovině případů. Do tohoto období se koncentrovaly velké poklesy. A navíc akcie klesaly i mezi listopadem a květnem, a to ve čtvrtině případů.

Obhájce tohoto pravidla správně namítne, že žádný jednoduchý algoritmus není „stopro“. Důležité na něm je, že funguje dlouhodobě, statistika hovoří v jeho prospěch – na tomto pravidle se dá vydělávat.
Asi byste rádi znali můj názor. Dokud budu považován za experta, tak se přece nebudu moci spokojit s tím, že existuje nějaké jednoduché pravidlo, které předčí experty. Experti musí říkat, že situace je složitější, že je potřeba si udělat komplexní obrázek a zvážit všechny faktory.
Jaký názor si z této informace odnesete vy?