8. listopadu 2011 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Recese nebude prudká, ale dlouhá

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

Eurozóna se sesouvá do recese. Protahování politické krize prostě nemůže reálná ekonomika vydržet donekonečna. Proč? Zaprvé, spotřebitelská důvěra v posledních měsících klesá skrz celou eurozónu (EMU). A nedůvěra spotřebitelů nezvýší jejich výdaje.

Eurozóna navíc riskuje, že spotřebitelský apetit se kvůli špatným vyhlídkám usadí na nízkých úrovních jako v Japonsku v devadesátých letech.

Zadruhé, růstu ekonomik v posledních čtvrtletích pomáhaly vývozy. Tedy ekonomikám, které byly konkurenceschopné. Ty těžily z růstu poptávky v rozvíjejících se zemích. Nicméně tyto ekonomiky zpomalují, a tudíž klesají nové vývozní objednávky z EMU.

Zatřetí, záchranný plán EMU mimo jiné požaduje navýšení kapitálové přiměřenosti na 9 procent. Evropské banky tak budou potřebovat cca 200 miliard eur, podle Mezinárodního měnového fondu dokonce 300 miliard. Nicméně samotná eurozóna si myslí, že něco málo přes 100 miliard bude stačit.

Tak či tak, problém je, že tento plán nešel ve stopách USA, kde bylo nařízeno, že musí být navýšen kapitál buď vlastními silami, nebo banky musí přijmout peníze státu. Kapitálová přiměřenost totiž může být zvýšena i snížením aktiv bank, což už se děje, a tedy i poklesem úvěrů. Evropské banky zpřísňují úvěrové podmínky. Takže EMU se dostává do stavu se zadřeným úvěrovým kanálem.

Nastalá recese může být zmírňována, ale vlády musí šetřit a jejich akceschopnost je omezená. A ani Evropská centrální banka nemá moc prostoru pro snižování sazeb.

Proto se domnívám, že EMU sklouzlo do recese, která nebude tak prudká jako na přelomu let 2008 a 2009. Problém je, že spíše hrozí, že bude protáhlá a chronická.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!