Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Řešení královny Koloběžky

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

Sedmé řešení dluhové krize, které představili politici minulý týden, je krokem vpřed. Ale dluhová krize není vyřešena. Zastavme se u jednoho z bodů plánu: odepsání dluhu Řecka ve výši 50 procent. Ten v letošním roce dosáhne 160 procent HDP.

Takže odepsání by mělo snížit dluh na 80 procent, není-liž pravda. Ačkoliv by náklady na dluh byly stále významnou složkou výdajů státního rozpočtu, byla by to úroveň dostatečně motivující k pokračování úsporných opatření.

Ale podmiňovací způsob dává tušit, že to není pravda. Odepsán by měl být dluh jen ve vlastnictví soukromých investorů. Mezi odepisujícími by tak neměla být ECB, EU ani MMF. Soukromí věřitelé drží necelou polovinu řeckého dluhu. Takže odpis by měl snížit dluh na zhruba 120 procent HDP. V roce 2009 Řecko dosahovalo cca 120 procent a trh začal být nervózní. Tak proč by tato úroveň nyní měla přinést uklidnění?

Navíc prohlášení odpisu ve výši 50 procent je pouze prohlášení. Politici chtějí, aby byl odpis dobrovolný. Soukromí investoři musí "dobrovolně" souhlasit, že chtějí umáznout dluh. Nalezení souhlasu – ale i formy odpisu – bude trvat několik týdnů až měsíců.

Proč musí být odpis dobrovolný? Pokud by šlo o vyhlášení defaultu, pak by se odpis dluhu vztahoval i na nesoukromé instituce. A do toho se ECB a EU nechce. Jejich vysvětlení ale je, že tímto způsobem by musely být vyplaceny pojistky za dluh (tzv. CDS).

Avšak čistá hodnota CDS je 4 miliardy eur, což ve srovnání s 350 miliardami řeckého dluhu vypadá jako zanedbatelná částka. Mnohem horší je jiný dopad: investoři, kteří se pojistili proti krachu státu, zjišťují, že vlastně pojištěni nejsou.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...