1. listopadu 2011 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Řešení královny Koloběžky

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

Sedmé řešení dluhové krize, které představili politici minulý týden, je krokem vpřed. Ale dluhová krize není vyřešena. Zastavme se u jednoho z bodů plánu: odepsání dluhu Řecka ve výši 50 procent. Ten v letošním roce dosáhne 160 procent HDP.

Takže odepsání by mělo snížit dluh na 80 procent, není-liž pravda. Ačkoliv by náklady na dluh byly stále významnou složkou výdajů státního rozpočtu, byla by to úroveň dostatečně motivující k pokračování úsporných opatření.

Ale podmiňovací způsob dává tušit, že to není pravda. Odepsán by měl být dluh jen ve vlastnictví soukromých investorů. Mezi odepisujícími by tak neměla být ECB, EU ani MMF. Soukromí věřitelé drží necelou polovinu řeckého dluhu. Takže odpis by měl snížit dluh na zhruba 120 procent HDP. V roce 2009 Řecko dosahovalo cca 120 procent a trh začal být nervózní. Tak proč by tato úroveň nyní měla přinést uklidnění?

Navíc prohlášení odpisu ve výši 50 procent je pouze prohlášení. Politici chtějí, aby byl odpis dobrovolný. Soukromí investoři musí "dobrovolně" souhlasit, že chtějí umáznout dluh. Nalezení souhlasu – ale i formy odpisu – bude trvat několik týdnů až měsíců.

Proč musí být odpis dobrovolný? Pokud by šlo o vyhlášení defaultu, pak by se odpis dluhu vztahoval i na nesoukromé instituce. A do toho se ECB a EU nechce. Jejich vysvětlení ale je, že tímto způsobem by musely být vyplaceny pojistky za dluh (tzv. CDS).

Avšak čistá hodnota CDS je 4 miliardy eur, což ve srovnání s 350 miliardami řeckého dluhu vypadá jako zanedbatelná částka. Mnohem horší je jiný dopad: investoři, kteří se pojistili proti krachu státu, zjišťují, že vlastně pojištěni nejsou.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny