19. dubna 2011 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Rusko, Česko a potraviny

Rohlík - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rohlík - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

V lednu jsem psal v Diáři (31.1. - Počasí útočí na hospodářství), že za bláznivým počasím, které jsme viděli v zimě, můžeme hledat neobvykle silný efekt La Niňa, vulkanickou činnost na Kamčatce a neobvykle teplý Atlantik. Dopady takovéhoto počasí byly nasnadě.

Růst cen potravin i komodit. Dále urychlení inflace, především v zemích, kde potraviny a energie mají vysokou váhu ve spotřebitelském koši (Asie, Afrika, Střední východ), sníží kupní sílu domácností. Ceny potravin spustily další inflační spirálu kvůli vypuknutí nepokojů na Středním východě (růst cen ropy).

Podle Global Volcanism Program pokračuje vulkanická aktivita na Kamčatce na čtyřech sopkách. Silnější efekt La Niňa by měl pokračovat do druhé poloviny tohoto roku. Jinými slovy, úroda bude pod tlakem, stejně tak ceny potravin. Ceny zemědělských komodit rostou meziročně o 70 procent.

Samozřejmě že existuje úzká vazba mezi cenami zemědělských komodit a cenami potravin. Tak například v -Česku rostou ceny potravin meziročně o čtyři procenta, zatímco ještě loni stagnovaly. Nicméně vývoj světových cen naznačuje, že by inflace cen potravin v Česku mohla vystoupat až nad 10 procent, což by samozřejmě urychlovalo i celkovou spotřebitelskou inflaci ke třem procentům. Není to důvod pro rychlý růst sazeb ČNB? Ne, není. Jde o efekt dění mimo ČR a zvýšení sazeb nezastaví ruské sopky. Navíc spotřeba zůstane i letos slabá. Ale také to není důvod pro to, aby ČNB nečinně přihlížela zvyšující se inflaci.

Očekáváme, že ČNB začne letos zvyšovat sazby, ale pozvolným tempem. Rychleji porostou dlouhé sazby, protože trh si uvědomí, že nejnižší sazby už byly.

DAVID NAVRÁTIL, hlavní ekonom České spořitelny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?