31. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Sedm medailí? Snad model lže

Olympiáda v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympiáda v Londýně | foto: ČTK

Čas strávený u televize se v těchto dnech výrazně zvýšil. Může za to olympiáda. Obvyklý dotaz, který dostáváme v souvislosti s olympiádou je, zda a jaký má olympiáda dopad na růst ekonomiky.

Na velikosti záleží. Na velikosti ekonomiky. V případě Velké Británie nemůžeme mluvit o nějakém mimořádně velkém pozitivním dopadu na tamní ekonomiku. Investice mohly hrubý domácí produkt během posledních několika let zvýšit o zhruba jedno procento. Nic moc.

Pokud by olympiádu uspořádalo například Česko, tak by při stejných nákladech (sportovců přijede stejné množství, stadionů je potřeba stejně) byl dopad sedm procent. Méně diskutabilní jsou investice do infrastruktury. Ale nejsou například investice do stadionů jen takové hladové zdi, které krátkodobě sice zvýší hrubý domácí produkt díky dopadu na stavebnictví, ale po olympiádě jsou jen požíračem peněz, a nikoliv výdělečnou záležitostí?

A pak musíme do přínosů a nákladů započítat vliv na turistiku, reklamu dané země a její politiku (Peking)... 

Dneska chci sice psát o vazbě mezi ekonomikou a olympiádou, ale z jiného pohledu. Zaujal mě report Goldman Sachs, ve kterém se autoři mimo jiné ptají, zda a jak ekonomické a sociální veličiny ovlivňují úspěch jednotlivých národních výprav. Zkusili zkoumat vztah mezi medailovými zisky v závislosti na ekonomické vyspělosti (hrubý domácí produkt na hlavu, velikost příjmů k příjmům ve Spojených státech), míře demokracie, a také na tom, zda daná země je pořadatelskou zemí.

Ano, pořadatelská země obvykle získá o padesát procent více medailí, než je pro ni obvyklé. Výsledky analýzy jsou překvapivě dobré. A například ukazují, že zvýšení ekonomické úrovně nejvíce zvyšuje pravděpodobnost získání medaile pro cyklistiku, judo, veslování nebo plavání.

Ale teď to nejdůležitější. Tento model ukazuje, že by si naši sportovci měli z olympiády odvézt dvě zlaté medaile a celkem sedm medailí. Budu fandit, aby čeští sportovci dokázali, že tento model je naprosto mylný, protože hrubě podhodnotil medailové zisky našich sportovců.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Najdete na Lidovky.cz