3. ledna 2012 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Souboj sester, inflace vs. deflace

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Leden pro naše peněženky připravuje každoročně nepříjemný dárek. Zdražování. Letošní je navíc okořeněné zvýšením DPH. Ale jak se budou vyvíjet ceny za pět, deset let? Čeká nás růst cen, tedy inflace? Nebo její sestra deflace, a tedy pokles cen?

Rostoucí zadlužení vlád logicky vyvolává otázku, jak vlády budou své dluhy řešit. Vláda může svůj dluh snížit vyšším ekonomickým růstem, reformami, odpisem dluhu a nebo vyšší inflací.

Ti, co se obávají akcelerace inflace, upozorňují, že nafukování bilancí centrálních bank ukazuje, že centrální bankéři jsou připraveni pomoci politikům v této cestě. Že ještě nevidíme akceleraci inflace? To je normální, říkají, vytištěné peníze prostě jednou, se zpožděním, probublají do vyšších cen, tak to prostě v minulosti taky bylo.

Ale máme tady i druhý tábor ekonomů, který říká, že ceny budou naopak klesat. Proč? Svět před finanční krizí si žil nad poměry díky rostoucímu zadlužení. Ale časy hojnosti skončily a je potřeba zaplatit účet. Předlužené domácnosti a podniky se budou muset oddlužit. Oddlužit vyššími úsporami. A pokud budu více spořit, tak budu muset logicky méně utrácet.

A protože svět má vybudované výrobní kapacity pro mnohem vyšší poptávku, tak výroba bude převyšovat poptávku. Základní kurz ekonomie učí, že taková situace vede k poklesu cen. Takže podle této party nás čeká pokles, a ne růst cen. Zkušenost z Velké deprese a Japonska na začátku devadesátých let jim dávají za pravdu.

Zajímavé je, že oba tábory nacházejí oporu pro svůj názor v minulosti. Ano, minulé finanční krize ukazují, že nás čeká období nižšího růstu, o tom už jsem psal. Ale minulost je méně jasná ohledně inflace. Proto se k tomuto tématu ještě vrátíme.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?