28. prosince 2010 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Šťastné firmy a (ne)veselé státy

Vánoční trhy v Praze na Staroměstském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční trhy v Praze na Staroměstském náměstí. | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Omlouvám se, že jsem tímto nadpisem tak snadno podlehl vábení vánočních motivů. Nicméně tento sloupek píši po Štědrém dnu a nadpis není vybrán jen čistě vánočně. Končící výsledková sezona ukazuje, že firmy zařazené do indexu S&P500 opět překonaly očekávání analytiků, a to v 76% případů.

Dlouhodobá "míra překvapení" je 71 %, naposledy byla pod 50 % v roce 1999 (technologická bublina). Každopádně zisky firem na akcii vzrostly meziročně o 31 % při růstu tržeb o necelých 9 %.

Ono by nemělo jít o tak překvapivý růst zisků. Jejich rychlý růst je naprosto normální ve fázi oživení ekonomiky. Firmy ve světle recese rychle snížily náklady, čímž zastavily pokles svých marží a postupně je dostaly na předkrizové úrovně (provozní marže se vyšplhala z 16 % v minulém roce na aktuálních cca 20 %).

Akciove trhy

Vyšší marže samozřejmě násobí efekt oživující se ekonomiky a zvyšuje ziskovost firem.

V příštím roce očekávají analytici růst ziskovosti firem (v S&P 500) o zhruba 13 % a akciový index má nízké ocenění... Ano, akcie jsou nadále námi preferovanou investicí. A nadále státní dluhopisy vidíme jako velmi problematické.

A proč neveselé státy? Řecko a Irsko dostaly peníze, které by jim měly pomoci překonat krizi likvidity a důvěry. Ale to jim enormní dluh nijak nesnížilo. Řecko bude v roce 2013 platit jen na úrocích 8 % HDP. To je téměř pětina všech příjmů vlády.

Rok 2010 v obrazech

Dluh se v té době usadí na 150% HDP (snad). Při průměrné osmileté splatnosti dluhu to znamená, že vláda bude muset každý rok "otočit" nebo splatit dluh ve výši 20 % HDP, tedy 50% příjmů státu. Bez vánočního zázraku bude zázrakem, pokud to neskončí nevesele.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!