23. listopadu 2010 9:15 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

NAVRÁTIL: Střední Evropa vítězí nad Západem

Evropská centrální banka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská centrální banka. | foto: Shutterstock

PRAHA Zadluženost a předluženost ekonomik byly, jsou a budou populárními tématy. Poněkud paradoxně už méně finanční svět zajímá, jaká je dlouhodobá perspektiva jednotlivých ekonomik. Zda ekonomiky budou schopny zvyšovat svou produktivitu, a budou tudíž schopny dosahovat růstu.

Ano, ekonomického růstu taženého produktivitou, nikoliv pouze rostoucím zadlužením. Pokud si takovou analýzu uděláte, tak dospějete k názoru, že Německo by mohlo koketovat s myšlenkou vystoupit ze skupiny "západní Evropa" a snažit se začlenit do skupiny nazývané právě střední a východní Evropa, tedy CEE.

Proč? Odpověď hledejme ve výnosnosti kapitálu investovaného v dané zemi. Podle statistik je dlouhodobý (pětiletý) průměrný výnos kapitálu investovaného v EMU 8 procent. Průměr CEE je 18. Kdo je na chvostě s výnosností?

Za EMU Belgie, Francie, Portugalsko (data za Řecko nejsou k dispozici), nicméně obvyklý podezřelý CEE, Maďarsko, je také pod průměrem EMU. Asi vás zajímá Česko: 20 procent. Pokud jste investor, jakou si vyberete zemi pro svou investici?

Mapa Evropy

Tam, kde vám nabízí 8, nebo tam, kde 18 procent? Myslím, že i po zohlednění rizika investice bude odpověď "CEE". A tato odpověď zajistí v dalších letech ekonomikám CEE pokračování přílivu investic.

No a protože zadlužení je populárním tématem, tak i já se přidám se svou troškou do mlýna, a to se zadlužením podniků. Zadlužení podniků v CEE je nízké a odpovídá zhruba jejich 3–4letému zisku. V západní Evropě musí podnik na splácení dluhu vydělávat 9–20 let.

Praktický závěr? Akcie nebo podnikové dluhopisy CEE mají dlouhodoběji lepší perspektivu než jejich protějšky v západní Evropě.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Najdete na Lidovky.cz